Chameneí: Nikdy sa nevzdáme jadrového programu

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu vyhlásil, že jeho krajina sa "nikdy" nevzdá svojho jadrového programu.

09.04.2014 22:31
ajatolláh Alí Chameneí Irán Foto:
Iránsky ajatolláh Alí Chameneí.
debata

Zároveň podporil obnovené rozhovory so svetovými mocnosťami, ich účelom je však podľa nich najmä „narušiť nepriateľskú atmosféru“ medzi Západom a Teheránom. Iránsky minister zahraničných vecí Džavád Zaríf medzitým vyhlásil, že rokovania vo Viedni sú zatiaľ dokončené „na 60 percent“.

Rokovania prebiehajú medzi Iránom a šiestimi mocnosťami – Spojenými štátmi, Čínou, Ruskom, Britániou, Francúzskom a Nemeckom. Hlavným bodom je nadviazanie na novembrovú dohodu o obmedzení jadrového programu, ktorá platí od 20. januára najbližších šesť mesiacov. Atmosféru však môže poznačiť situácia v súvislosti s krízou na Ukrajine, ktorá proti sebe postavila najmä Rusko a USA. Hlavným predmetom doterajšej dohody je výroba vysokoobohateného uránu vyvolávajúca obavy z využitia na zbrojné účely, ktorej sa Irán vzdá výmenou za čiastočné zrušenie sankcií zo strany Západu vrátane uvoľnenia 4,2 miliardy dolárov (3,1 mld. eur) v zmrazených aktívach. Islamská republika sa naďalej odmieta vzdať práva na využívanie jadrovej energie a popiera, že by sa usilovala o získanie jadrovej zbrane.

debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #jadrový program #Alí Chameneí