Informovala o tom ruská tlačová agentúra ITAR – TASS. Podľa zmienených poslancov Štátnej dumy, teda dolnej komory parlamentu, ktorí sú z rôznych politických strán, rokovali sovietski predstavitelia pri zániku ZSSR nelegálne.
Poslanecká žiadosť adresovaná generálnemu prokurátorovi Jurijovi Čajkovi uvádza, že cez 76 percent sovietskych voličov sa v referende vyslovilo za zachovanie spoločného zväzového štátu, ale predstavitelia ZSSR napriek tomu uskutočnili množstvo nelegálnych krokov, ktoré viedli k rozpadu krajiny.
Poslanci pripomenuli, že sovietska prokuratúra chcela začiatkom novembra 1991 Gorbačova stíhať, ale pod nátlakom Kremľa od tohto zámeru ustúpila. Na spomínanom sovietskom referende, ktoré sa uskutočnilo v marci 1991, sa nezúčastnili Estónsko, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Gruzínsko a Arménsko.
Poslanci tiež Gorbačovovi vytýkajú, že po augustovom puči v roku 1991 vytvoril nový vládny vrcholný orgán, ktorý nemal oporu v ústave. Tento orgán potom podľa nich nelegálne uznal nezávislosť pobaltských republík.