Signál zaznamenala posádka lietadla austrálskeho námorníctva, ktorá s pomocou padáka spustila do vody bóje so zariadením pre lokalizáciu zvukov, informovala agentúra AP.
Šéf pátracích operácií Angus Houston oznámil, že signál bol zaregistrovaný v rovnakej oblasti západne od Austrálie, kde ho tento týždeň zachytila aj austrálska loď Ocean Shield, ktorá za sebou ťahá prístroj registrujúci zvuky vo veľkých hĺbkach.
Austrálske lietadlo v štvrtok bóje spustilo na rovnakom mieste, odkiaľ sa signály ozvali naposledy. „Lietadlo zachytilo zvuk, ktorý mohol vydávať človekom vyrobený zdroj,“ povedal Houston.
Prehľadávaná oblasť bola v štvrtok v súlade so signálmi zachytenými cez víkend a v utorok ďalej zúžená. Podľa spravodajského serveru BBC News pátracie tímy skúmali zatiaľ najmenšiu zónu od zmiznutia lietadla, ku ktorému došlo pred viac ako mesiacom. Do Indického oceánu sa vydalo 14 pátracích lietadiel a 13 lodí, ktoré sa snažili objaviť stopy po stratenom boeingu spoločnosti Malaysia Airlines na 57.923 kilometroch štvorcových.
V stredu šéf pátracích operácií Houston vyslovil nádej, že nájdenie trosiek už nie je ďaleko. „Som optimistický, že v nie príliš vzdialenej budúcnosti lietadlo, či to čo z neho zostalo, nájdeme,“ konštatoval.
Pátracie tímy sa pretekajú s časom, pretože batéria čiernych skriniek má životnosť zhruba jeden mesiac, takže možno predpokladať, že čoskoro prestanú fungovať.
Lietadlo spoločnosti Malayisia Airlines, ktoré 8. marca z Kuala Lumpur z neznámych dôvodov zmenilo kurz a namiesto do Pekingu zamierilo na juh. Na palube bolo 239 ľudí a malajzijské úrady už vylúčili, že niekto z nich prežil. O príčine havárie sa špekuluje. Najčastejšie sa uvažuje o únose alebo sabotáži, ale vylúčené nie sú ani technické problémy. Pátranie sa sústredilo na oblasť asi 2300 kilometrov severozápadne od austrálskeho prístavu Perth, kde sa podľa expertov stroj pravdepodobne zrútil.