Orbán prehral spor o pálenku

"Pálenková revolúcia" Viktora Orbána, ktorú maďarský premiér ohlásil po nástupe k moci pred štyrmi rokmi, sa krátko po jeho opätovnom volebnom víťazstve končí.

10.04.2014 19:17
Robert Fico, Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán je horlivý propagátor pálenky. Ovocným destilátom si pred pol druha rokom uctil slovenského partnera Roberta Fica, keď v obci Mlynky (Pilisszentkereszt) spoločne otvárali Slovenský dom.
debata (93)

Súdny dvor Európskej únie v štvrtok rozhodol, že oslobodením domácej pestovateľskej výroby ovocných destilátov od spotrebnej dane Maďarsko porušilo právo EÚ. Správa z Luxemburgu poteší prevádzkovateľov páleníc na Slovensku, ktorých opustila značná časť niekdajších zákazníkov po novom voziacich ovocný kvas do „daňového raja“ u južných susedov. Orbánova vláda je však pobúrená.

„Rozsudok Súdneho dvora Európskej únie je novou poburujúcou provokáciou bruselských byrokratov,“ vyhlásil v Budapešti na mimoriadnej tlačovej konferencii minister pre rozvoj vidieka Sándor Fazekas. Vyslovil tiež podozrenie, že „útok na maďarskú pálenku“, ktorá je „vo svetovom meradle jedinečným pokladom“, môže byť pokusom ovplyvniť začínajúcu sa kampaň i výsledky volieb do Európskeho parlamentu. „Nie je to prvý prípad, keď chce únia zasahovať do toho, že, povedzme, aké stromy majú v Maďarsku rásť, alebo na aký národný nápoj máme byť hrdí,“ citoval Fazekasa portál magazínu HVG. „Odmietame, aby si únia vytvárala také práva, ktoré nemajú svoje opodstatnenie,“ vyhlásil. "Maďarská pálenka je hungarikum (maďarská národná špecialita – pozn. red.) a vláda nájde právne riešenie, aby ubránila cennú tradíciu a aby maďarskú pálenku bolo možné naďalej slobodne páliť.

Povolenie domácej výroby ovocných destilátov, ktorá bola v Maďarsku zakázaná od dvadsiatych rokov minulého storočia, s veľkou pompou oznámil čerstvo vymenovaný premiér Orbán v júni 2010. „Oslobodzovací zápas vedený so štátom sa po 90 rokoch skončil víťazstvom povstalcov,“ poznamenal o legalizácii domácich páleníc, kým parlament sa otriasal salvami smiechu. Orbán, ktorý je milovník i nadšený propagátor maďarských ovocných destilátov, od začiatku vedel, že legalizácia nezdanených pestovateľských páleníc narazí v Bruseli na odpor. Európske normy totiž povoľujú maximálne päťdesiatpercentnú zľavu a nie nulovú sadzbu spotrebnej dane na pestovateľskú výrobu destilátov. Maďarský premiér však upozornenie od Európskej komisie nevzal na vedomie, a keď tá Budapešť zažalovala v Luxemburgu, vydával to za ďalší príklad svojho odhodlania pokračovať v „oslobodzovacom zápase“ proti diktátu bruselskej byrokracie.

Nové populárne pravidlá nadobudli platnosť na jeseň 2010, necelý týždeň pred komunálnymi voľbami, ktoré Orbánov Fidesz suverénne vyhral. Každá domácnosť má odvtedy právo vypáliť si doma či v niektorej zo sedemsto profesionálnych páleníc päťdesiat litrov 86-percentného destilátu (čo sa rovná sto litrom 43-stupňovej pálenky) oslobodeného od dane. Pravda, ovocie podľa zákona musí byť z vlastnej produkcie a pálenka určená výhradne na vlastnú spotrebu. V praxi sa však ani jedna, ani druhá podmienka nekontroluje. Domáce pálenice totiž nepodliehajú povinnej registrácii a úrady nemajú prehľad kto, kde, z čoho a koľko pálenky vypálil. Desaťtisíce Maďarov investovali nemalé sumy do nákupu destilačných zariadení. A v domácich účtoch si postupne z nákladov odpisujú peniaze ušetrené na nulovej daňovej sadzbe. Pri päťdesiatich litroch je to niekoľko stoviek eur ročne…

To, čo je pre domácnosť čistý zisk, je pre štátnu pokladnicu strata. Tá je o to väčšia, že legálny predaj liehovín, ktorý tradične tvoril významnú časť príjmov do rozpočtu, je na pokraji kolapsu. Podľa odhadu portálu Index štátna kasa vinou rozmáhajúceho sa čierneho trhu s pálenkou prišla za tri roky v prepočte o 260 až 330 miliónov eur.

Maďarské ministerstvo hospodárstva v štvrtok v reakcii na súdne rozhodnutie vyhlásilo, že ešte vidí priestor na dosiahnutie kompromisu s Bruselom. Experti však optimizmus Budapešti schladili. Podľa nich Európska komisia pod päťdesiatpercentnú zľavu zo spotrebnej dane pre domácu pestovateľskú výrobu ovocných destilátov, akú v množstve do päťdesiat litrov uplatňujú aj v iných členských krajinách EÚ, v nijakom prípade nepôjde.

Napriek tomu kandidáti do európskych volieb, ktorých Fidesz práve v štvrtok predstavil, sa vďačnej témy pre kampaň horlivo chopili. „Aj naďalej budeme bojovať proti každej šialenosti a iracionálnemu pravidlu,“ vyhlásil podľa agentúry MTI europoslanec József Szájer, podľa ktorého je domáce pálenie ovocných destilátov taká záležitosť, kde EÚ očividne prekračuje medze racionality.

© Autorské práva vyhradené

93 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Európska únia #Viktor Orbán #pálenica #pálenka