Separatisti na východe Ukrajiny zadržiavajú niekoľko novinárov

Proruskí separatisti na východnej Ukrajine zadržali podľa agentúry Reuters ukrajinskú novinárku a obvinili ju z "vojnových zločinov" počas protestov z minulých mesiacov, ktoré viedli k februárovému pádu promoskovského prezidenta Viktora Janukovyča.

21.04.2014 16:51
debata (30)

Oznámil to podľa agentúry Reuters, odvolávajúca sa na agentúru Interfax Ukrajina, reportérkin právnik. Iné zdroje informovali aj o ďalších zadržaných novinároch, niekoľkých domácich a troch zahraničných.

V nedeľu večer zadržali ozbrojenci v meste Slaviansk 29-ročnú Irmu Kratovú, povedal Oleg Veremjenko, právnik televízneho spravodajského serveru Prychovana pravda (Skrytá pravda), prevádzkovaného práve Kratovou. Ruský internetový kanál Life News zverejnil videozáznam, na ktorom ženu so zaviazanými očami sprevádzajú maskovaní muži v maskovacích uniformách a v ktorom je povedané, že je zatknutá.

„Zadržali ma, ale konajú so mnou korektne. Skontrolujú správy, ktoré som podala, a potom sa rozhodnú, kedy ma pustia,“ povedala žena na zázname. Maskovaný muž, ktorý sa predstavil len ako Pavol, serveru Life News uviedol, že je vyšetrovaná pre „vojnové zločiny“ proti poriadkovým silám a civilistom počas predchádzajúcich kyjevských protestov.

Kratová sa naposledy prejavila v nedeľu na internetovej sieti Facebook, kam umiestnila veľkonočný pozdrav spolu so svojou fotografiou, na ktorej zapaľuje sviečku v provizórnej modlitebni v stane počas kyjevských protestov.

Kyjevský právnik Veremjenko vyhlásil, že Kratovú zadržali s ďalším novinárom na voľnej nohe, s 22-ročným Serhijom Lefterom. Ten je zadržiavaný od stredy. Podľa agentúry Interfax – Ukrajina a ďalších médií, ktoré Reuters cituje, v oblasti zadržali aj troch zahraničných žurnalistov, tých po výsluchu prepustili na slobodu. Ich štátnu príslušnosť ale neupresnili.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #novinári #Ukrajina