Pri Austrálii možno našli vyplavené trosky z hľadaného lietadla

Na austrálskom pobreží našli bližšie neurčený materiál, ktorý by podľa vyšetrovateľov mohol súvisieť s hľadaným malajzijským lietadlom.

23.04.2014 13:54
malajzijské lietadlo, Foto: ,
Na archívnej snímke je robotická ponorka počas pátrania po malajzijskom lietadle.
debata (1)

To zmizlo pred viac ako siedmimi týždňami s 239 ľuďmi na palube a žiadne trosky sa zatiaľ nenašli. Informovala o tom agentúra Reuters.

Materiál bol vyplavený na breh na južnom okraji štátu Západná Austrália pri meste Augusta, ktoré sa nachádza približne 300 kilometrov od prístavu Perth, odkiaľ je riadené pátranie po stratenom lietadle. Austrálska polícia vyplavený materiál zaistila a vyšetrovatelia ho teraz skúmajú. Ide o prvú potenciálnu stopu po zmiznutom boeingu od 4. apríla, kedy boli v Indickom oceáne zachytené možné signály z čiernych skriniek lietadla.

Malajzijský minister dopravy Hishammuddin Hussein uviedol, že malajzijská vláda schválila vytvorenie medzinárodného tímu, ktorý by mal vyšetriť zmiznutie boeingu spoločnosti Malaysia Airlines na ceste z Kuala Lumpur do Pekingu. Predpokladá sa, že sa lietadlo odchýlilo z plánovanej trasy a zrútilo sa v Indickom oceáne. Dôvody ale nie sú známe.

„Hlavnou úlohou vyšetrovacieho tímu je vyhodnotiť, vyšetriť a stanoviť skutočnú príčinu nešťastia tak, aby bolo možné predísť podobným nešťastím v budúcnosti,“ vyhlásil Hussein. Minister tiež dodal, že vláda rokuje s malajzijskou štátnou ropnou firmou Petronas a ďalšími spoločnosťami o rozšírení podmorských pátracích operácií.

Po troskách stroja denne pátra na hladine Indického oceánu západne od austrálskych brehov okolo dvadsiatka lodí a lietadiel. Americká robotická ponorka Bluefin 21 navyše prehľadáva dno Indického oceánu v oblasti, kde boli zaznamenané možné signály z čiernych skriniek.

Austrálsky minister obrany David Johnston v stredu uviedol , že ak sa ponorke Bluefin 21 nepodarí nájsť na morskom dne trosky stroja, bude v ďalšej etape hľadania nasadený pravdepodobne silnejší sonar schopný pracovať vo väčších hĺbkach. Robot Bluefin 21 už preskúmal 80 percent z vymedzeného územia s rozlohou 310 kilometrov štvorcových, zatiaľ ale nebol úspešný.

Austrália sa teraz radí s Malajziou a Čínou, odkiaľ pochádzala väčšina pasažierov strateného lietadla, o ďalšom postupe. Ten by mal byť podľa BBC oznámený budúci týždeň. „Ak do konca súčasnej fázy pátranie nič neobjavíme, hľadanie neukončíme. Možno spôsob pátracích operácií prehodnotíme, ale neodpočinieme si, kým neurobíme všetko pre vyriešenie tejto záhady,“ vyhlásil austrálsky premiér Tony Abbott. „Dlhujeme to rodinám 239 ľudí na palube a stámiliónom ľudí, ktorí využívajú leteckú dopravu,“ dodal.

Austrálsky minister obrany Johnston povedal, že v ďalšej fáze hľadania by mohlo byť použité sonarové zariadenie podobné diaľkovo ovládaným ponorkám, ktoré našli v hĺbke 3 800 metrov na dne Atlantiku v roku 1985 vrak Titanicu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #malajzijské lietadlo