Za Bajkalom horí muničný sklad, črepiny lietali kilometre

Transsibírska magistrála musela v utorok dočasne prerušiť prevádzku kvôli explóziám munície v armádnom sklade v Zabajkalskom kraji. Nehoda si vynútila zastavenie štyroch osobných vlakov na trati vedúcej v blízkosti skladu. Kvôli výbuchom, ktoré vraj spôsobil lesný požiar, evakuovali blízku dedinu Bolšaja Tura. Nešťastie sa podľa ruských agentúr obišlo bez obetí a ranených. Škody sa vraj obmedzili na rozbité okná.

29.04.2014 18:18
debata (9)

Ministerstvo obrany neskôr oznámilo, že má požiar pod kontrolou a že explózie ustali. Miestne úrady však chystajú evakuáciu ďalších dvoch obcí Karymskaja a Darasun.

Minister obrany Sergej Šojgu poslal na miesto nešťastia zvláštnu komisiu pod vedením svojho námestníka. Zároveň nechal vytvoriť operačnú hasičskú skupinu s dvoma ťažkými dopravnými lietadlami Il-76, vybavenými technikou pre vylievanie vody do plameňov. Tie však budú môcť proti ohňu zasiahnuť až po úsvite.

Prístup k horiacim zásobárňam bude podľa prokurátora Denisa Kuročkina znemožnený až do príchodu ženijných brigád, ktoré sa očakávajú v stredu ráno.

Výbuchy munície nie sú v Rusku ojedinelé

Podobné nešťastia nie sú v Rusku žiadnou vzácnosťou. Napríklad vlani v júni pri požiari skladu pri Samare vybuchovali dva dni delostrelecké náboje, škody sa počítali na desiatky miliónov a úrady museli evakuovať 6 500 ľudí. Jeden človek zomrel, štyri desiatky utrpeli zranenia.

Predvlani na jeseň explodovali štyri tony starej munície na stanici vojenskej strelnice v uralskom Orenburgu. Zranení boli štyria ľudia. V lete v Orenburskej oblasti zachvátil požiar muničný sklad a do likvidácie ohňa sa zapojilo tisíc hasičov. Do nemocnice v Buzuluke s popáleninami previezli troch ľudí.

K jednému z najväčších podobných nešťastí došlo začiatkom júna 2011 v Udmurtsku, kde explodovali staré náboje určené na likvidáciu. Spôsobená škoda dosahovala jednu miliardu rubľov (skoro 22 miliónov eur). Výbuchy poškodili celkom 2 862 domov v 32 obciach a usmrtili dvoch ľudí.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #požiar #muničný sklad #munícia