O zmiznutí malajzijského lietadla nevedeli 17 minút

V deň, kedy sa stratilo malajské dopravné lietadlo, si 17 minút nikto nevšimol, že zmizlo z radarov. Oficiálne záchranná operácia sa začala až po štyroch hodinách.

01.05.2014 16:39
malajzijské lietadlo, trosky, pátranie, plán Foto: ,
Šéf Japonskej pobrežnej pátracej misii, Kojiro Tanaka, ukazuje na archívnej fotografii plán hľadania trosiek malajzijského lietadla v Indickom oceáne.
debata

Vyplýva to z predbežnej správy o marcovom zmiznutí lietadla s 239 ľuďmi na palube, ktorú zverejnilo malajzijské ministerstvo dopravy a z ktorej citovala americká CNN.

Malajzia správu najprv poskytla Medzinárodnej organizácii civilného letectva (ICAO), teraz päťstranový dokument zaslala médiám. Správa odhaľuje, že lietadlo, ktoré smerovalo z Malajzie do Číny, zmizlo z radaru v Kuala Lumpure 8. marca v noci o 1:21 miestneho času. Vtedy mala posádka kontaktovať letových dispečerov vo vietnamskom Hočiminovom Meste. Lenže nič také sa nestalo. Trvalo až 17 minút, než sa vietnamskí dispečeri začali Malajzijčanov pýtať, kde sa lietadlo nachádza.

Potom nastala štvorhodinové časové vákuum – medzi chvíľou, keď sa zistilo, že lietadlo zmizlo a okamihom, kedy úrady začali záchrannú operáciu. Správa nevysvetľuje, čo sa dialo v týchto štyroch hodinách. Hovorí len, že Malajzia vtedy kontaktovala Singapur, Hongkong a Kambodžu. Tieto štyri hodiny ale mohli byť rozhodujúce, poznamenala CNN.

Sledovanie lietadiel v reálnom čase by vraj bolo prospešné

V správe malajzijské ministerstvo dopravy tiež odporúča Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo, aby bolo zavedené sledovanie civilných dopravných lietadiel v reálnom čase. Tohtoročné zmiznutie lietadla Malaysia Airlines aj zmiznutie stroja Air France v roku 2009 sú vraj dôkazom toho, že podobné sledovanie by bolo prospešné.

„Dvakrát za posledných päť rokov došlo k prípadu, kedy obrovské dopravné lietadlo zmizlo a jeho posledná pozícia nie je známa. Táto neistota viedla k vážnemu problému pri lokalizovaní lietadla v čase,“ uviedlo ministerstvo.

Malajzijského lietadlo zmizlo 8. marca cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podľa vyšetrovateľov sa stroj z neznámych dôvodov odchýlil ďaleko od svojej trasy. Pôvodne boli vytýčené dve zóny hľadania – severná medzi Thajskom a Kazachstanom zahŕňajúca aj Bengálsky záliv a južná v Indickom oceáne.

Vyšetrovatelia sa neskôr na základe satelitných dát priklonili k tomu, že lietadlo skončilo vo vodách Indického oceánu. Jeho trosky však doteraz nenašli.

Rozsiahle letecké pátranie po hladine Indického oceánu v stredu oficiálne ukončili. A hľadanie stôp po zmiznutom lietadle na morskej hladine západne od austrálskych brehov ukončila aj väčšina lodí. Austrálske úrady uviedli, že v najbližších týždňoch sa pátranie sústredí na prieskum morského dna.

debata chyba
Viac na túto tému: #malajzijské lietadlo