Informovala o tom agentúra Ria Novosti s odvolaním sa na Vladimira Lukina, vyslaného predstaviteľa ruského prezidenta Vladimira Putina. „Oslobodili všetkých dvanásť zadržiavaných, ktorých mám na zozname,“ povedal Lukin.
Podľa lídra vzbúrencov Vjačeslava Ponomarjova bola dôvodom oslobodenia obava o ich bezpečnosť v situácii, keď sa v meste bojuje. „Sú to moji hostia. Nechcem, aby boli v nebezpečí,“ vyhlásil Ponomarjov ruskej agentúre Interfax krátko pred prepustením európskych dôstojníkov. „Práve teraz u mňa sedia a hovorím s nimi. Chystám sa ich prepustiť,“ oznámil.
Ako sme už informovali koncom minulého týždňa na jednom z kontrolných stanovísk v okolí Slavianska príslušníci sebaobrany zadržali členov vojenskej misie OBSE. Následne na základe rokovania prepustili jedného z nich, švédskeho dôstojníka, ktorý má cukrovku.
Informáciu o prepustení pre Pravdu nepriamo potvrdil aj Ľubomír Kopaj, člen skupiny pozorovateľov, ktorá sa celý čas usilovala o oslobodenie rukojemníkov. „Informáciu o ich prepustení sme počuli. Kým ich ale neuvidíme, dovtedy ju nemôžem potvrdiť. Podľa našich informácií vezie Vladimir Lukin prepustených dôstojníkov vojenskej misie OBSE do Donecka. O nejakú hodinu by sme ich mali stretnúť,“ povedal slovenský zástupca v skupine pozorovateľov.
Ako sa podarilo Pravde zistiť z iného zdroja, kolóna vozidiel s prepustenými vojenskými pozorovateľmi OBSE musela zastaviť neďaleko Kramatorska. Dôvodom bola pokračujúca „antiteroristická operácia“ vládnych jednotiek. Konkrétne snaha zlikvidovať v okolí Kramatorska kontrolné stanoviská vzbúrencov.
Ako neskôr upresnil pre ITAR-TASS Andrej Kelin stály predstaviteľ Ruska v OBSE Vladimir Lukin spolu s prepustenými vojenskými pozorovateľmi uviazli počas cesty do Donecka na jednom z kontrolných stanovísk ešte pri odchode zo Slavianska.
„Skupinu zadržali ukrajinskí vojaci a policajti pod zámienkou uskutočnenia akejsi špeciálnej operácie,“ informoval agentúru Kelin. Samotný Lukin v telefonickom rozhovore situáciu v ktorej sa skupina ocitla potvrdil. „Prešli sme cez jedno kontrolné stanovisko, ale cez druhé sa nám už nepodarilo prejsť. Hľadáme náhradnú trasu. Všetci prepustení sú v poriadku a sú so mnou v autobuse,“ informoval Lukin, ktorý smeroval k miestu asi 40 kilometrov vzdialenom od Donecka. Prepustených členov vojenskej misie si tam mal prevziať Mark Etherington, zástupca vedúceho špeciálnej misie OBSE.
Pozorovatelia prileteli vo večerných hodinách na berlínske letisko Tegel, kde ich očakávali ich ministri obrany.
Do Kramatorska vstúpila armáda, ulicami prechádzajú transportéry
Ukrajinské jednotky popoludní vstúpili do Kramatorska, ktorý niekoľko týždňov ovládali proruskí radikáli. Vojaci najprv získali kontrolu nad televíznou vežou v meste, potom obsadili kľúčové objekty vrátane centrály tajnej služby. Ulicami mesta prechádzali armádne obrnené transportéry.
Armádne jednotky postupujú aj v stotisícovom Slaviansku, o čom svedčí obnovenie vysielania ukrajinských televíznych kanálov, prerušené pred tromi týždňami. K vážnej prestrelke však došlo pri obci Andrijivka, vzdialenej asi desať kilometrov od Slavianska.

Podľa separatistov bola dedina vystavená útoku ukrajinských radikálov z Pravého sektora, ktorí zastrelili desať ľudí a 40 ďalších zranili. Podľa verzie veliteľa ukrajinskej Národnej gardy Stepana Poltoraka naopak jednotku „protiteroristických síl“ napadli separatisti, ktorí na vojakov začali strieľať, krytí živým štítom z miestnych detí. Zo zadných pozícií vzbúrenci zastrelili dvoch vojakov a 12 zranili.
V Luhanskej oblasti vyhlásili všeobecnú mobilizáciu
Postup ukrajinských síl vyvolal poplach ďalej na východe Ukrajiny ovládanom separatistami. Proruskí povstalci v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny počas dňa vyhlásili všeobecnú mobilizáciu mužského obyvateľstva a zákaz nočného vychádzania.
Dozvuky majú piatkové krvavé strety spojené s vysokým počtom obetí pri vzniknutom požiari v Odese. Podľa ukrajinských médií zahynulo okolo 40 ľudí.
Ukrajinská agentúra Unian s odvolaním sa na informácie vojenského analytika Dmytra Tymčuka, ktorý situáciu na východe Ukrajiny dlhodobo monitoruje, uviedla, že nepokoje boli výsledkom provokácie organizovanej Moskvou. Tymčukovu verziu udalostí podporila aj tajná služba SBU.
Rusko podiel na nepokojoch popiera a viní z nich ukrajinských radikálnych nacionalistov. Podľa kremeľského hovorcu nesie zodpovednosť aj kyjevská vláda. Medzi obeťami požiaru v sídle odborov v Odese bolo podľa ukrajinskej agentúry TSN identifikovaných pätnásť občanov Ruska a päť ľudí z takzvanej Podnesterskej republiky, čo je ruskojazyčné územie, ktoré sa oddelilo od Moldavska a je fakticky pod kontrolou Moskvy.

Tisíce krymských Tatárov sa zhromaždili na administratívnu hranicu Krymu s Ukrajinou, aby privítali svojho predáka Mustafu Džemileva. Duchovný vodca Tatárov, ktorý sa stavia proti násilnému ruskému obsadeniu, nesmie z rozhodnutia Moskvy na územie polostrova vstúpiť. Podľa ukrajinských médií demonštranti pretrhli kordón ruských špeciálnych síl, aby Džemilevovi cestu na Krym umožnili.