Ukrajinská armáda úplne obkľúčila Slaviansk

Na východe Ukrajiny v nedeľu pokračovala vojenská operácia ukrajinskej armády proti proruským vzbúrencom, ktorí ovládli niekoľko miest. Oproti pôvodným dojmom však išlo skôr o predvádzanie sily, než o snahu vytlačiť z okupovaných miest a obcí separatistov.

04.05.2014 07:10 , aktualizované: 21:25
Slaviansk, Ukrajina Foto: ,
Ukrajinská armáda neďaleko mesta Slaviansk.
debata (880)

Ukrajinská armáda odrezala Slaviansk od spojenia s Doneckom. Proruskí separatisti, ktorí mesto ovládajú, agentúre AFP potvrdili, že sú úplne obkľúčení.

Vojaci umiestnili zátarasy dva kilometre od Slavianska na hlavnej ceste vedúcej do Donecka. Na mieste rozmiestnili sedem obrnených transportérov. „Mesto je úplne obkľúčené,“ potvrdila AFP hovorkyňa separatistov Stella Choročevová.

Ruské médiá dopoludnia informovali, že vzbúrenci mesto opäť ovládli, keď do neho prenikla ukrajinská armáda. Nepriamo to neskôr potvrdila aj AFP, podľa nej pred radnicou zaparkovali štyri obrnené transportéry, na jednom z nich bola upevnená ruská vlajka.

Situácia počas dňa v Kramatorsku

V meste sa už medzitým začali míňať zásoby potravín, čo je pre miestnych obyvateľov prvý varovný signál. V miestnej samoobsluhe sú ešte napríklad k dispozícii zemiaky, kapusta alebo mrkva. Reďkovky už ale nie.

Prevádzke v meste stále prekáža množstvo barikád, najmä z pneumatík. Mestská hromadná doprava sa zastavila úplne, na cestách prechádza len málo osobných vozidiel, viac je na cestách cyklistov.

Podobná je situácia napríklad v Kramatorsku, o ktorom boli v sobotu aj informácie, že ho ukrajinská armáda ovládla. Keď však rozstrieľala barikády, ktoré postavili proruskí separatisti, opäť jej transportéry odišli. Vzbúrenci tak znovu začali kontrolovať príjazdové cesty.

Jaceňuk viní z násilností v Odese Rusko, v meste je znova nepokoj

Masové nepokoje v Odese, pri ktorých v piatok zahynuli desiatky ľudí, boli vopred pripravenou provokácíou a „smrteľným útokom na Ukrajinu“ vedeným z Ruska. Na zhromaždení v Odese to v nedeľu vyhlásil predseda ukrajinskej vlády Arsenij Jaceňuk. Počas jeho pobytu na juhu Ukrajiny došlo v meste k útoku na mestskú policajnú správu. Polícia neskôr začala prepúšťať osoby zadržané pri piatkových násilnostiach.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk počas... Foto: Reuters, POOL
Jaceňuk, Odesa Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk počas návštevy nemocnice v Odese.

Premiér komentoval tragický incident, pri ktorom zahynulo 46 mladých ľudí a 200 ďalších sa zranilo. Väčšinu obetí si podľa médií vyžiadal požiar v miestnej odborovej centrále, kam sa ukryli proruskí radikáli pred odvetou davu futbalových fanúšikov, ktorých predtým napadli.

Jaceňuk piatkovú tragédiu označil za „provokáciu proti občanom, Odese a celej Ukrajine“. Zdôraznil, že povinnosťou polície bolo obetiam na ľudských životoch zabrániť. „Keby v Odese bezpečnostný systém fungoval, všetky tých teroristov by bolo možné zneškodniť,“ konštatoval premiér.

„Obeťami dopredu starostlivo pripravenej provokácie sa stali desiatky ľudí,“ povedal Jaceňuk. „Je potrebné nájsť všetkých zločincov a organizátorov, všetkých, ktorí pod ruským vedením začali smrteľný útok na Ukrajinu a Odesu. Je potrebné vyšetriť činnosť všetkých vyšších úradníkov tunajšej polície,“ povedal.

Krátko po Jaceňukovom prejave v meste došlo k ďalším násilnostiam. Od rána skupina proruských radikálov blokovala miestnu policajnú stanicu, kde sú zadržiavaní údajní vinníci piatkových nepokojov. K davu sa počas dňa pripojilo asi tisíc ďalších ľudí, ktorí sa predtým zúčastnili na protestnej demonštrácii pred vypáleným sídlom odeských odborov.

V Odese útočili na políciu

Pred policajnou stanicou došlo k niekoľkým šarvátkam s políciou, podľa agentúry Interfax boli zranení najmenej dvaja policajti a jeden demonštrant. Podľa očitých svedkov sa rozhorčený dav viac ako 2 000 ľudí , ktorý volal „fašista“, odhodlal zaútočiť na budovu, rozbil niekoľko okien a pomocou nákladiaku prerazil vstupné vráta. Zabarikádovaná polícia začala následne zadržiavaných podľa agentúry AFP jedného po druhom prepúšťať. Dav ich vonku vítal ako hrdinov.

Konfliktné správy priniesli v nedeľu médiá z východu Ukrajiny, kde sa armáda a Národná garda už tretí deň snažila vytlačiť separatistov z okupovaných miest a obcí. Zatiaľ čo Kyjev hlásil dobytie Slavianska a Kramatorska, podľa ruských médií sú obe mestá obsadené povstalcami.

V Slaviansku sa v nedeľu nestrieľalo, ale kto vlastne mesto ovládal, nebolo jasné. V obidvoch mestách obsadili vojaci televízne vysielacie veže a kontrolovali výpadovky. Veľké kramatorské závody, ktoré zamestnávajú okolo 50-tisíc ľudí, zastavili prevádzku.

Ukrajinskí vojaci neďaleko mesta Slaviansk. Foto: Reuters, BAZ RATNER
Slaviansk, Ukrajina Ukrajinskí vojaci neďaleko mesta Slaviansk.

Rusko: Kyjev by mal zasadnúť s povstalcami k rokovaciemu stolu

Ukrajinská vláda potrebuje podľa Ruska pomoc, aby mohla nadviazať dialóg s proruskými aktivistami na juhovýchode Ukrajiny. Čoskoro budú prijaté opatrenia, ktoré to majú umožniť, vyhlásil televízii Rossija 24 námestník šéfa ruskej diplomacie Grigorij Karasin.

„Zdá sa, že bez vonkajšej pomoci nie sú kyjevské úrady takýto dialóg nadviazať,“ vyhlásil. Ukrajinská vojenská operácia zameraná na dobytie územia ovládanom povstalcami je podľa neho v rozpore s medzinárodnou dohodou, ktorá bola v apríli podpísaná v Ženeve. Dohoda si dala za cieľ zmierniť súčasnú ukrajinskú krízu.

„V najbližších dňoch bude vyvinuté nové úsilie, aby si kyjevské orgány sadli so zástupcami juhovýchodu k rokovaciemu stolu,“ povedal Karasín bez ďalších podrobností.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas dňa telefonicky hovorila s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zhodli sa, že na zníženie napätia na Ukrajine je potrebný účinný medzinárodný zásah. Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier vyzval na usporiadanie druhej ženevskej konferencie, ktorá by vymedzila presné ciele a záväzky.

V stredu má pricestovať do Moskvy predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Didier Burkhalter. Šéfovia diplomacií USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov sa v sobotu zhodli na potrebe zvýraznenia úlohy OBSE pri misii na sprostredkovanie prímeria na Ukrajine.

Český pozorovateľ OBSE je už vo vlasti

Do Prahy v noci dorazil podplukovník českej armády Josef Přerovský, ktorého dlhšie ako týždeň na východe Ukrajiny zadržiavali separatisti. Slavianský väzeň po prílete na Kbelské letisko novinárom povedal, že jemu ani kolegom z Nemecka, Poľska a Dánska únoscovia fyzicky neubližovali, ani ich netrápili hladom.

Po prvej noci ozbrojenci svojim väzňom povedali, že ich budú používať ako živé štíty, ale hrozbu neuskutočnili. „O úteku sme uvažovali,“ povedal. Kvôli tomu, že boli veľká skupina, ktorá by sa v meste plnom ozbrojencov nedostala ďaleko, od toho nakoniec upustili.

880 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina