Prostredníctvom videonahrávky to v pondelok podľa agentúry AFP oznámil veliteľ ozbrojencov Abubakar Shekau.
Nigérijský minister vnútra Abba Moro však následne odmietol vymeniť väznených členov islamistických milícií. Reagoval tak na ponuku veliteľa extrémistov Shekaua.
Na 17-minútovom videu je Shekau s asi stovkou dievčat, ktoré sú však úplne zahalené. Nedá sa preto poznať, či ide skutočne o školáčky unesené z niekoľkých miest v severonigerijskej provincii Borno. Veliteľ milícií na zázname vraj tiež tvrdí, že všetky dievčatá prestúpili na islam.
Guvernér severonigerijskej provincie Borno Kashim Shettima v rozhovore pre britskú stanicu BBC povedal, že má informácie o tom, kde by sa mohli ozbrojenci z hnutia Boko Haram s viac ako dvoma stovkami unesených dievčat skrývať. Správy o výskyte únoscov vraj odovzdal armáde, ktorá by ich mala v krátkej dobe preveriť. Guvernér si nemyslí, že by sa dievčatá nachádzali v zahraničí. Niektoré správy z minulých dní tvrdili, že ozbrojenci dievčatá odvliekli do susedných krajín, Čadi alebo Kamerunu.
Vzbúrenci patriaci k radikálnej islamistickej skupine Boko Haram uniesli v apríli najprv viac ako 250 školáčok vo veku 15 až 18 rokov z gymnázia v severonigerijskom meste Chibok. Minulý týždeň sa zmocnili ďalších jedenástich dievčat z dedín Warabi a Wala. Najmenej 53 dievčatám sa podarilo zo zajatia uniknúť, ďalšie sú stále nezvestné. Únoscovia dali najavo, že unesené dievčatá chcú buď predať na čiernom trhu s otrokmi, alebo ich budú využívať ako sexuálne otrokyne.
Nigérijské úrady po počiatočnom váhaní podľa agentúry AP postupne prijali ponuky pomoci od Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska, Číny a Španielska. Prezident Goodluck Jonathan počas dňa podľa agentúry DPA oznámil, že súhlasil aj s pomocou Izraela, ktorý by mal do krajiny vyslať niekoľko odborníkov na boj s terorizmom. Francúzsky prezident François Hollande už v nedeľu uviedol, že Francúzsko je pripravené hostiť summit Nigérie a susedných krajín, ktorý by sa zaoberal skupinou Boko Haram.
Severonigérijský štát Borno je baštou islamistických milícií Boko Haram, tie odmietajú západné vzdelávanie. Proti centrálnej vláde bojujú od roku 2009. Na svedomí majú životy niekoľkých tisíc ľudí, terčom ich útokov boli často školy, mešity a štátne inštitúcie, a tiež polícia či armáda. Od začiatku tohto roka skupina pozabíjala viac ako 1 500 ľudí.