Záchranné práce stále pokračujú, podľa agentúry AP doteraz ostávajú uväznené v bani približne dve stovky ľudí. Turecká tlač uvádza, že uväznených pod zemou môže byť až 300 ľudí. Turecko za mŕtvych vyhlásilo trojdňový smútok.
K výbuchu došlo asi dva kilometre pod zemou pri meste Soma ležiaceho približne 250 kilometrov južne od Istanbulu. Explózia nastala v utorok popoludní, keď podľa niektorých zdrojov vybuchol transformátor a začalo horieť.
Väčšina z baníkov zomrela podľa Yildiz v dôsledku otravy oxidom uhoľnatým. Z bane už do nemocníc previezli 80 ľudí, z ktorých štyria sú v kritickom stave, uviedol minister. Evakuovať sa podarilo už vyše 360 ľudí.
Pred baňou podľa televíznych záberov čakajú davy príbuzných a emotívne reagujú na každého baníka, ktorého záchranári vyvedú či vynesú von. Záchranné práce budú podľa médií pokračovať ešte niekoľko hodín.
Miesto nešťastia sa v stredu chystá navštíviť premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý pre tragédiu odložil plánovanú cestu do Albánska.
Hoci sú banské nešťastia v Turecku pomerne časté, utorková tragédia sa môže čo do počtu obetí stáť vôbec najhoršou v histórii. K tej doteraz najvážnejšej došlo v roku 1992 blízko čiernomorského prístavu Zonguldak, keď v bani explodoval plyn, ktorý zabil 263 pracovníkov.
Turecká baňa pri Some mala vraj bezpečnostné incidenty aj v minulosti
Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) pred štrnástimi dňami v parlamente zamietla návrh opozície na vyšetrovanie množiacich sa pracovných incidentov v bani pri Some. O pomeroch v bani v utorok informoval turecký denník Hürriyet .
Ľudová republikánska strana (CHP) žiadala vyšetrenie smrteľných nehôd v bani pri Some, ktorá leží v západnej provincii Manisa 250 kilometrov od Istanbulu. V roku 2013 sa vraj v baniach v oblasti Somy stalo 5-tisíc incidentov, pri ktorých bolo zranených deväť ľudí.
Baňa, v ktorej sa stalo nešťastie v utorok, patrí spoločnosti Soma Holding, Alpa Gürkana. Pri jednom z rozhovorov si v roku 2012 pochvaľoval, ako sa mu podarilo po prevzatí od štátu znížiť náklady ťažby z pôvodných 140 dolárov na tonu na necelých 24 dolárov. Povedal vtedy, že je to vďaka „operatívnejšiemu postupu súkromného sektora“. Soma Holding patrí k najväčším tureckým uhoľným spoločnostiam. Ročne vyťaží 5,5 milióna ton uhlia a baňu pri Some riadi od roku 1984.
Po utorkovom nešťastí spoločnosť vydala vyhlásenie, v ktorom uisťuje, že posledná inšpekcia bane pred dvoma mesiacmi nepreukázala nič, čo by odporovalo predpisom.
Utorkové nešťastie vyvolalo v Turecku vlnu rozhorčenia a ľudia kritizujú najmä zlé bezpečnostné opatrenia. Obviňujú vládu, že k tomu prispela tým, že dala súkromným firmám voľnú ruku. Na stredu je zvolaných niekoľko protestov, jeden z nich sa má konať popoludní v Istanbule. „Nehoda v tomto súkromnom podniku je pracovná vražda najvyššieho stupňa,“ povedal denníku Hürriyet bývalý šéf baníckych odborov Çetin Uygur. Podľa ďalších odborárov bolo v čase nešťastia pod zemou mnoho príležitostne najatých baníkov. V podniku pracuje vyše 6-tisíc ľudí.