Ráhul Gándhí (43) si však do kresla po svojom pradedovi, babke a otcovi nielenže nesadne, ale ich niekdajší mocný Indický národný kongres priviedol k najhoršiemu volebnému výsledku v histórii.
„Verdikt ľudí je proti nám,“ priznala porážku Sonia Gándhíová, predsedníčka národného kongresu. Jej syn tiež prijal sebakritiku. „Kongres skončil poriadne zle, je toho veľa, o čom budeme musieť premýšľať. Ako podpredseda strany prijímam osobnú zodpovednosť,“ vyhlásil Ráhul Gándhí.
Módího nacionalistická hinduistická Indická ľudová strana získala dosť mandátov, aby vládla sama, čo sa za posledných 30 rokov v Indii nikomu nepodarilo. Aj s koaličnými partnermi bude v 543-miestnom parlamente ovládať až 338 kresiel. „India zvíťazila!“ bola prvá reakcia volebného lídra víťaznej strany na Twitteri. „So všetkými a rozvoj pre všetkých – to bude motto mojej vlády a nie prázdny slogan,“ vyhlásil neskôr pred stúpencami budúci, v poradí 14. premiér Indickej republiky.
Parlamentné voľby v druhej najľudnatejšej krajine sveta sa po piatich týždňoch hlasovania skončili minulý pondelok. Pri 66-percentnej volebnej účasti museli komisie zrátať celkovo vyše pol miliardy hlasov. Oficiálne výsledky preto boli zverejnené až v piatok.
Rekordná volebná účasť je podľa analytikov prejavom túžby po zmene a únavy zo „stojatých vôd“, charakteristických pre desaťročie nepretržitého vládnutia národného kongresu. Módí, ako schopný ekonóm, ktorý sa z chudobných pomerov vypracoval vlastnými silami, ponúkal voličom svoju akčnosť. Staval ju do protikladu s nemohúcnosťou vládnucej dynastie, ktorá síce stále vie spoločensky oslňovať ako kráľovská rodina či kedysi klan Kennedyovcov, ale rozhýbať spomaľujúcu sa ekonomiku, potlačiť bujnejúcu byrokraciu a korupciu nedokázala.
„Módí bude na jednej strane bojovať proti socialistickým prežitkom a na druhej strane bude ako nacionalistický vodca bojovať proti indickému sekularizmu,“ predpovedá bývalý český veľvyslanec v Indii Hynek Kmoníček. „Bude to niečo podobné, čo v Turecku predstavuje premiér Erdogan,“ dodal pre Českú televíziu.
Keď Módí „predával“ voličom nádej na hospodárske oživenie, mohol sa oprieť o svoju povesť architekta hospodárskeho zázraku v Gudžaráte. Za dvanásť rokov, čo je jeho premiérom, tento šesťdesiatmiliónový štát na západe Indie rapídne prosperuje. Pre veľký kapitál trhová orientácia Módího bola dostatočným dôvodom na to, aby sa za neho postavil.
Hoci budúci premiér netajil, že chce obmedziť veľkorysé sociálne programy predchádzajúcej vlády, veľa stúpencov získal aj medzi chudobnými vrstvami. Tie mu uverili, že aj im sa bude lepšie žiť, keď sa podarí pozdvihnúť celú krajinu. Paradoxne, zarytému hinduistovi pomohli k moci svojimi hlasmi aj milióny indických moslimov. U mnohých z nich viac zavážili prísľuby hospodárskeho zázraku ako spomienka na tragický masaker moslimov v Gudžaráte roku 2002. Násilnosti vyprovokované hinduistickými nacionalistami si vtedy vyžiadali vyše tisíc životov. Miestna vláda, na čele ktorej stál Módí, podľa jej kritikov pritom pre zabránenie pogromom nič nepodnikla.
Tieň viny, ktorý na Módím zostal po masakroch moslimov, mu na istý čas zavrel dvere na Západ. Spojené štáty i Eúrópska únia mu odopierali vstup na svoje územie. To sa však teraz zmení. A to nielen preto, že v kampani sa vyhýbal nacionalistickým heslám. Z Washingtonu i európskych metropol včera do Gudžarátu smerovali blahoprajné telegramy aj s vyjadrením želania úzko spolupracovať s novou indickou vládou.