Bosna a Srbsko kvôli povodniam žiadajú o pomoc aj Slovensko

Srbsko a Bosna, ktoré sa potýkajú s najhoršími záplavami za posledných viac ako sto rokov, požiadali o medzinárodnú pomoc so záchranou tých, čo prežili. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

19.05.2014 14:55 , aktualizované: 17:28
Balkán, záplavy, Srbsko, Bosna Foto: ,
Evakuovaní obyvatelia na traktore opúšťajú Obrenovač, asi 30 kilometrov juhozápadne od Belehradu.
debata (4)

Veľká voda, ktorá si na Balkáne vyžiadala vyše štyri desiatky obetí, síce začína opadať, nebezpečenstvo však podľa úradov trvá. Napríklad v Bosne sú problémom nielen zosuvy podmáčanej pôdy, ale tiež doteraz nezlikvidované mínové polia.

Bosniansky minister pre utečencov Adil Osmanović označil povodne za „katastrofické“. Počas niekoľkých uplynulých dní napršalo na Balkáne také množstvo vody, ktoré zodpovedá súhrnu zrážok za tri mesiace. Podľa úradov sú to najhoršie záplavy za posledných 120 rokov, od kedy sa v regióne systematicky zaznamenávajú zrážky.

Veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku Šani Dermaku prosí Slovákov o finančnú pomoc pre svojich krajanov, ktorých postihli záplavy. Svoje príspevky posielajte na osobitný účet Veľvyslanectva Srbskej republiky v Bratislave: IBAN SK25 1100 000­0 0029 5670 6­621.

Bližšie informácie nájdete na internetovej stránke veľvyslanectva www.bratislava.mfa.gov.rs.

Slovensko pomôže Srbsku postihnutému záplavam ======i

Slovensko pomôže Srbsku postihnutému záplavami. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák dnes rozhodol o poskytnutí humanitárnej finančnej pomoci vo výške 50-tisíc eur. „Vláda Slovenskej republiky týmto krokom vyjadruje solidaritu so srbským ľudom pri prekonávaní dôsledkov vážnej živelnej pohromy,“ uviedol tlačový odbor rezortu zahraničia. Slovensko tiež zváži poskytnutie materiálnej pomoci.

Na Balkán už teraz prúdi zahraničná humanitárnu pomoc. Helikoptéry na evakuáciu ľudí poskytla napríklad Európska únia, Rusko či Spojené štáty.

Srbský premiér Aleksandar Vučić však najnovšie oznámil, že jeho krajina potrebuje ďalšiu pomoc, predovšetkým dodávky oblečenia, jedla a balenej vody.

Na pomoc postihnutým vyzval tiež srbský tenista Novak Djokovič. „Podpora a súcit s mojím ľudom v Srbsku!“ napísal hráč na Twitteri.

Hrozia epidémie aj výbuchy mín

Bosnianske úrady v pondelok vydali varovanie pred možnými epidémiami. Obávajú sa, že rastúce teploty a rozkladajúce sa zdochliny zvierat môžu prispieť k šíreniu žltačky a týfusu. Kľúčové je preto zaistenie dodávok pitnej vody.

S núdzovou úpravou vody pomôžu obyvateľom Bosny rôzne krajiny. Balíčky prvej pomoci a núdzového prežitia obsahujú lekárničky, prostriedky na úpravu vody a tiež potraviny.

Obzvlášť tvrdo povodeň postihla severovýchod Bosny. V najhoršie zasiahnutých oblastiach žije asi milión ľudí, teda viac ako štvrtina obyvateľov tejto krajiny. Zosuvy podmáčanej pôdy a voda navyše ohrozujú mínové polia z občianskej vojny v prvej polovici 90. rokov. Mínových polí v Bosne podľa BBC naďalej zostáva vyše 9 400, rozmiestnených je na nich asi 120-tisíc náloží.

Obyvatelia Bosny sa vodu snažia zastaviť aj...
Ľudia plnia vrecia s pieskom, aby zastavili...
+3Evakuovaní obyvatelia na traktore opúšťajú...

V Srbsku sa medzitým vojakom, záchranárom a dobrovoľníkom podľa všetkého podarilo uchrániť najväčšiu elektráreň v krajine, ktorú ohrozovala rozvodnená Sáva. Zariadenie v Obrenovači pri Belehrade, ktoré pokrýva polovicu srbskej spotreby elektrickej energie, teraz chráni niekoľkokilometrový val. Na jeho výstavbu podľa Reuters použili 60-tisíc vriec s pieskom.

„Elektráreň je teraz v bezpečí. Urobili sme, čo sme mohli. Teraz je to v rukách Božích,“ povedala Đina Trišovičová zo štátnej elektrárenskej spoločnosti EPS. Časť komplexu je z preventívnych dôvodov odstavená, ak by voda zábrany prekonala, musela by byť uzavretá celá elektráreň.

Uchrániť sa podarilo aj ďalšiu veľkú uhoľnú elektráreň v meste Kostolac na východe Srbska, kde vodu z rozvodnenej rieky Mlava odvádza do Dunaja novovybudovaný ka­nál.

Počet obetí a rozsah škôd povodní na Balkáne zatiaľ nie je presne známy. Odhaduje sa, že v Bosne si voda vyžiadala najmenej 30 životov. Srbsko zvýšilo doterajšiu bilanciu zo 17 na 19 mŕtvych a jednu obeť hlási Chorvátsko.

Na pomoc Srbsku a Bosne pošle charita päťtisíc eur

Slovenská katolícka charita sa rozhodla vyčleniť zo svojho krízového fondu päťtisíc eur na pomoc obyvateľom Srbska a Bosny a Hercegoviny. Keďže voda tam spôsobila škody obrovského rozsahu, charita vyhlásila aj verejnú zbierku.

„Balkán zasiahla tisícročná voda. Naši partneri Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina nás naliehavo prosili o pomoc, lebo situácia je naozaj kritická. Tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy. S prosbou, aby sme pomohli Srbsku, nás oslovovali aj Srbi žijúci na Slovensku. Samotné odstraňovanie následkov povodní si vyžiada veľa práce a prostriedkov, preto sme vyhlásili verejnú zbierku,“ povedal generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák.

Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, variabilný symbol je 213, alebo priamo na stránke www.charita.sk.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #záplavy #bosna