Povodne okrem Srbska a Bosny sužujú aj Chorvátsko

Ničivé povodne na Balkáne, ktoré v uplynulých dňoch zasiahli najmä Srbsko a Bosnu, napáchali škody aj v susednom Chorvátsku.

20.05.2014 14:51
Chorvátsko, povodne Foto: ,
Situácia v nedeľu v chorvátskej obci Gunja na východe krajiny.
debata

Nemali tam síce taký dramatický priebeh, aj tak si však vynútili evakuáciu tisícov ľudí. Najhoršia situácia je na východe Chorvátska na hranici so Srbskom. Postihnuté sú pritom najmä oblasti v okolí miest Slavonski Šamac a Županja. Viaceré dedinky v ich okolí sa ocitli prakticky celé pod vodou a obyvateľov odtiaľ museli evakuovať, informuje spravodajský portál Balkan Insight.

Úradom však robia problémy ľudia, ktorí napriek kritickej situácii odmietajú opustiť svoje domovy. „Bohužiaľ, niektorí občania nepočúvajú varovania,“ upozornil chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič. Za posledné dva dni evakuovali celkovo 15-tisíc ľudí a živel si doposiaľ vyžiadal dve obete.

Srbsko aj Bosna vyhlásili štátny smútok

Srbská vláda v utorok vyhlásila trojdňový štátny smútok za obeťami najhorších záplav za posledných vyše 120 rokov. Počet oficiálne potvrdených obetí v utorok stúpol na 14, úrady však očakávajú ich nárast po opadnutí vody. Srbsko momentálne najviac ohrozuje rieka Sáva, ktorej hladina v niektorých oblastiach nebezpečne stúpa. Na kulmináciu hladiny sa pripravuje hlavné mesto Belehrad, kde tisíce dobrovoľníkov a vojakov posledné dni upevňovali hrádze vrecami s pieskom. Posilňujú aj ochranu uhoľnej elektrárne Kostolač, ktorá vyrába asi 20 percent energie v Srbsku.

Premiér Aleksandar Vučič v utorok opäť navštívil najviac postihnuté mesto Obrenovač, z ktorého postupne evakuovali už skoro všetkých obyvateľov pre obavy z ďalšej povodňovej vlny. Neďalekú najväčšiu elektráreň v krajine sa podarilo pred veľkou vodou ochrániť.

Katastrofálna situácia jej aj v Bosne a Hercegovine, kde počet obetí už dosiahol 40. V utorok majú v krajine deň štátneho smútku. Povodne a zosuvy pôdy zasiahli oblasť, v ktorej žije asi milión ľudí, čo je asi tretina obyvateľstva. Zo vzduchu pripomína skoro tretina krajina na severovýchode veľké bahnisté jazero. Obavy spôsobuje aj fakt, že voda a bahno mohli uvoľniť míny z obdobia občianskej vojny v 90. rokoch. Úrady prirovnávajú škody k tým, ako narobila vojna v rokoch 1992–1995.

debata chyba
Viac na túto tému: #povodne #Srbsko #Chorvátsko #Bosna a Hercegovina