Za legislatívu, ktorá zakazuje praktiky priameho zberu takzvaných metadát, hlasovalo 303 zákonodarcov, proti bolo 121 kongresmanov. Údaje teraz nebude môcť zhromažďovať NSA, ale len telekomunikační operátori. Ich môže bezpečnostná agentúra v prípade potreby požiadať o sprístupnenie databáz. Takzvaný „zákon slobody USA“ umožní NSA dosať sa k telefonickým a internetovým údajom len v prípade, že o tom presvedčí špeciálny súd zaoberajúci sa tajnými službami. Agenti takisto budú musieť preukázať oprávnené podozrenie z teroristickej hrozby.
Legislatíva teraz smeruje do Senátu, kde ju ešte môžu pozmeniť. Americká únia pre občianske slobody (ACLU) so sídlom vo Washingtone schválenie zákonu privítala a jej odborníci sa budú podľa vlastných slov pokúšať presvedčiť senátorov, aby legislatívu ešte zlepšila. „Aj keď zákon nie je dokonalý, ide o jednoznačný postoj Kongresu ovládnuť NSA, ktorá sa vymkla spod kontroly,“ uviedla šéfka ACLU. Zmeny už dávnejšie podporil aj Biely dom.
Kauzu okolo masového sledovania komunikácie miliónov Američanov zo strany americkej NSA odhalil jej bývalý spolupracovník Edward Snowden, ktorý neskôr dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Glenn Greenwald. Podľa nich USA ilegálne sledovali viaceré európske vlády, ich lídrov vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ale i milióny bežných občanov.