Desaťtisíce Španielov vítali odchod kráľa Juana Carlosa

Desaťtisíce ľudí sa v pondelok večer zhromaždili v uliciach a na námestiach veľkých španielskych miest, aby oslavovali oznámenú abdikáciu kráľa Juana Carlosa, ktorého obľuba v posledných rokoch značne poklesla.

03.06.2014 10:27
Španielsko, monarchia, Juan Carlos Foto: ,
Odporcovia monarchie sa v pondelok zhromaždili v Madride.
debata (1)

Demonštranti podľa agentúry APA zároveň požadovali usporiadať referendum, v ktorom by sa rozhodlo, či by sa ich krajina nemala stať republikou.

Len v centre Madridu sa zišlo okolo 30-tisíc ľudí všetkých vekových skupín, ktorí skandovali heslá ako „Zajtra bude Španielsko republikou“. Davy ľudí sa objavili tiež napríklad v centre Barcelony, Valencie alebo Palmy de Mallorca.

V priebehu pondelka vznikli na internete dve petície žiadajúce referendum o ďalšej existencii monarchie. Do večera ich podporilo okolo 100-tisíc ľudí. Na ľudové hlasovanie vyzvala aj koalícia Zjednotenej ľavice, v ktorej sú okrem iného aj španielski komunisti.

Kráľ v pondelok oznámil národu abdikáciu prostredníctvom televízneho a rozhlasového vystúpenia. Vzdať trónu sa chce v prospech svojho syna, štyridsaťšesťroč­ného korunného princa Felipeho. Španielska vláda má v utorok na osobitnom zasadnutí prerokovať návrh zákona, ktorý umožní kráľovi abdikovať v synov prospech. (Viac čítajte v článku Španielsky kráľ sa vzdá trónu v prospech syna.)

Sedemdesiatšes­ťročný Juan Carlos je na tróne skoro štyri desaťročia, od roku 1975, a býval jedným z najobľúbenejších monarchov sveta. Jeho popularitou ale otriasol škandál okolo dcéry Cristiny a jej manžela Iňakiho Urdangarína, obvineného zo sprenevery. Sám kráľ sa následne stal terčom kritiky, keď vyšlo najavo, že si v roku 2012 počas najhlbšej hospodárskej krízy tajne vyšiel na nákladný lov slonov do africkej Botswany.

Španielskeho panovníka tiež dlho trápia zdravotné problémy, za posledné roky podstúpil viac ako desiatku operácií. Okrem iného mu boli voperované nové bedrové kĺby, lekári mu museli odstrániť nezhubný nádor na pľúcach a chirurgické zákroky si vyžiadali aj problémy s kolenom a vyskočenou platničkou. Kráľ však v pondelok v zdôvodnení abdikácie svoj ​​zdravotný stav nijako nezmienil.

Prieskumy už dlhší čas ukazujú, že si väčšina Španielov želá, aby Juan Carlos odstúpil a trón prenechal synovi. Tento rok v januári sa v prieskume agentúry Sigma Dos pre kráľovu abdikáciu vyslovilo 62 percent Španielov, o rok predtým to pritom bolo 45 percent.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #Juan Carlos