Obama obhajuje oslobodenie kontroverzného vojaka Bergdahla

Americký prezident Barack Obama sa nemieni ospravedlňovať za oslobodenie vojaka Boweho Bergdahla, ktorého Washington s afganským hnutím Taliban vymenil za päticu jeho väznených členov.

05.06.2014 18:43
Bowe Bergdahl Foto: ,
Bowe Bergdahl.
debata (5)

Šéf Bieleho domu to povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bruseli. Bergdahlov prípad stále vyvoláva v Spojených štátoch veľké spory, médiá priniesli počas dňa správu o tom, že sa vojak obviňovaný z dezercie chcel údajne vzdať amerického občianstva.

Obama reagoval na kritiku zo strany republikánskych aj časti demokratických kongresmanov, ktorým sa nepáči, že ich Biely dom o priebehu oslobodzovacej akcie neinformoval, a že za Bergdahlovo oslobodenie minuli USA príliš vysokú cenu. „Uvideli sme príležitosť a chopili sa jej… Nemienim sa vôbec nijako ospravedlňovať za to, že sme zaistili návrat mladého muža k jeho rodičom," povedal Obama po stretnutí s britským premiérom Davidom Cameronom.

Republikáni v Kongrese nehodlajú kritizovanú výmenu, za ktorú podľa senátora Johna McCaina USA zaplatili „vyššiu cenu než kedykoľvek v minulosti“, nechať tak a snemovný výbor pre ozbrojené sily začne vyšetrovanie celého prípadu, počas ktorého má budúci týždeň svedčiť aj minister obrany Chuck Hagel.

Okolo Bergdahla, ktorého časť kolegov z afganskej misie označuje za dezertéra a jeho domovská obec zrušila pripravovanú oslavu jeho návratu, sa stále vynárajú kontroverzné informácie. Televízia Fox News informovala o odkaze, ktorý vojak údajne zanechal v stane, a v ktorom naznačil, že sa chce vzdať amerického občianstva.

Vojak sa údajne chcel vzdať občianstva

Podľa nemenovaného armádneho predstaviteľa citovaného Fox News Bergdahl v odkaze vyjadril svoje rozčarovanie z armády a naznačil, že sa chce vzdať občianstva a nájsť Taliban. Podľa iného z vojakov Bergdahl v liste vyjadril túžbu začať nový život. V emailoch svojim rodičom a v konverzáciách s ostatnými vojakmi údajne kritizoval Ameriku aj armádu.

„Hanbím sa za to, že som Američan,“ napísal vraj svojmu otcovi. Armádne vyšetrovanie údajne pred rokmi dospelo k záveru, že muž nepadol do zajatia, ale sám opustil jednotku. Na mieste nechal zbraň aj helmu a odišiel vybavený iba buzolou. Jeho kolegovia tak hovoria o tom, že nie je hrdinom, ale že by naopak mal byť stíhaný za dezerciu.

Denník Washington Post počas dňa napísal, že v Bielom dome nepanovala počas plánovania vojakovej záchrany zhoda a že niektorí činitelia Obamovej administratívy pochybovali, či do operácie zapojiť amerických vojakov. Podľa nepotvrdených informácií počas snahy o Bergdahlovo oslobodenie zomrelo niekoľko príslušníkov ozbrojených síl USA.

Prepustenie vyvolalo v USA debatu

Prípad už po sobotňajšom oznámení Bergdahlovho prepustenia vyvolal v USA búrlivú debatu. Šéf náčelníkov štábov americkej armády generál Martin Dempsey vyhlásil, že bude považovaný „za nevinného až do preukázania viny“. Armáda však podľa neho nemieni ignorovať neprípustné správanie a za svoju údajnú dezerciu môže byť Bergdahl stíhaný.

Vojak sa teraz zotavuje v americkej vojenskej nemocnici v Nemecku. Bývalý veliteľ Bergdahlovej jednotky Evan Buetow televíznej stanici CNN opísal, že po vojakovom zmiznutí začali byť útoky na ich základňu zo strany Talibanu oveľa častejšie a tiež presnejšie.

Vraj preto sa začali obávať, že zmiznutý vojak mohol odovzdať informácie nepriateľovi, či už pod nátlakom alebo dobrovoľne. Pri rádiovom odposluchu zachytili údajne aj konverzáciu, v ktorej Afganci v neďalekej dedine hovorili o americkom vojakovi hľadajúci človeka hovoriaceho po anglicky, aby mohol komunikovať s Talibanom.

„Počul som to priamo z úst tlmočníka, ktorý to zaznamenal pri odpočúvaní. Tento príbeh je o mnohých ďalších veciach, než len o vojakovi, ktorý odišiel,“ dodal Buetow.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #USA #Taliban #Barack Obama #Bowe Bergdahl