Novela ústavy neprispeje k očiste justície, tvrdí Žitňanská

Je ilúziou, že novela ústavy o zmenách v justícii prispeje k očiste justície. Povedala to v sobotu v diskusnej relácii RTVS - Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy poslankyňa NR SR a členka Ústavnoprávneho výboru NR SR Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá nesúhlasí s nastavením previerok sudcovskej spôsobilosti.

07.06.2014 14:44
Lucia Žitňanská Foto: ,
Lucia Žitňanská
debata (27)

Ak je najväčším problémom justície na Slovensku uzatvorenosť, podľa Žitňanskej je chybou dať za zatvorené dvere do prostredia plného podozrení aj najcitlivejšie údaje, ktoré zozbiera SIS a Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). „Národný bezpečnostný úrad aj zo zdrojov spravodajských služieb zozbiera materiály na každého sudcu a tie odovzdá súdnej rade, ktorá je zložená zo sudcov zvolených sudcami a z politických nominantov. Tí za zatvorenými dverami budú rozhodovať o svojich kolegoch, kto je spôsobilý a kto nie vykonávať svoju funkciu,“ dodala Žitňanská, podľa ktorej previerky sudcov navyše nemajú vplyv na kvalitu rozhodovania súdov ani na rýchlosť konania.

Podpredseda strany Smer a predseda NR SR Pavol Paška odmieta šírenie strachu a vytváranie atmosféry zneužívania súdnych inštitútov. Ako povedal, ľudia sú nespokojní so súdnictvom na Slovensku a zmena bola potrebná, aby ľudia sudcom dôverovali. Poctiví a morálne akceptovaní sudcovia sa podľa Pašku nemusia báť. Poslanec NR SR a člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Pavol Hrušovský (KDH) spresnil, že podľa štatistík 70 percent Slovákov nedôveruje súdom a súhlasil, že novela bola potrebná.

„Jednou z hlavných ambícii bolo oddeliť funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR, vykonať plošné previerky všetkých sudcov a zrušiť sudcom trestnoprávnu imunitu,“ povedal Hrušovský a dodal, že novelu schválili tri politické strany aj ďalší poslanci. Poslanec zároveň odmieta analýzy, že Slovensko vystavilo súdnu moc politickým čistkám. Podľa Hrušovského nie je pravda, že súdnej rade zverujú osud 1 400 sudcov, ale zverujú ich aj prezidentovi a ústavnému súdu. Žitňanská na to reagovala tým, že prezident sa dostane iba k návrhom, kde súdna rada rozhodne, že sudca nie je spoľahlivý. Žitňanská sa obáva aj toho, že cez sito sudcovských previerok neprejdú mnohí sudcovia, ktorí by mali prejsť.

Súčasťou novely ústavy je aj zakotvenie ochrany manželstva. Žitňanská si myslí, že novela ústavy nepomohla okrem justície ani rodine. „Balíky zákonov na podporu rodine mohli predkladať aj pred rokom. Tiež v budúcnosti by sa mohli predkladať aj bez novely ústavy. Novelou sa iba zadefinovalo, že manželstvo znamená spojenie muža a ženy. Je to zabránenie tomu, aby sa iné zväzky mohli volať manželstvom,“ povedala Žitňanská. Podľa Pašku je formulácia v novele ústavy o ochrane manželstva tou istou, ktorá bola doteraz súčasťou právneho poriadku. Novela podľa neho bude nasledovaná komplexom opatrení podporujúcich tradičnú rodinu, ako napríklad príspevky pri narodení druhého či tretieho dieťaťa, úľavy na daňových položkách či ďalšie opatrenia, napríklad v oblasti bývania či energií.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #súdy #ústava #justícia