Na východe Konga zahynulo počas útoku 37 ľudí

07.06.2014 18:28

Tridsaťsedem ľudí vrátane tehotných žien a detí zahynulo na východe Konga pri sobotnom rannom útoku v provincii Južné Kivu. Povedal to kameraman agentúry Reuters, ktorý sa dostal na miesto udalosti.

Guvernér provincie Južné Kivu Marcellin Cishambo útok potvrdil, odhadol ale, že mŕtvych zostalo po útoku 27. Podľa neho to bol dôsledok sporov miestnych ľudí o dobytok.

Kameraman po príchode do dediny videl ľudí zastrelených, prebodnutých a upálených v ich vlastných domoch. Telá obetí ležali aj vnútri dedinského kostola.

„Tieto útoky vykonali Konžania. Išlo o spor o kravy,“ povedal Reuters guvernér. „Problém je, že každý má v tejto oblasti zbraň,“ dodal.

Južné Kivu leží na nepokojnej hranici Konga s Rwandou a Burundi. Konžská demokratická republika obviňuje Rwandu z podpory bývalých povstalcov z hnutia M23, čo Rwanda popiera. Od zabitia ozbrojeného povstania bojovníkov z hnutia M23 (Hnutie 23. mája) konžskou armádou a jednotkami OSN uplynulo už viac ako sedem mesiacov a rebeli sa po kapitulácii uchýlili do táborov v Rwande a Ugande.

Východná časť Konga sa zmieta v násilí od roku 1994, kedy tam hutuské milície ušli z Rwandy pred zodpovednosťou za genocídu na Tutsiov a umiernených príslušníkoch vlastného etnika. Do Južného Kivu navyše prišli príslušníci povstaleckého kmeňa z Burondi po skončení tamojšej občianskej vojny v roku 2005. Konžská vláda sľubuje, že po porážke M23 sa zameria na ďalšie zahraničia povstalcov na tomto území.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#nepokoje #dobytok #Kongo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku