Austrália si na pátranie po boeingu najala súkromnú firmu

Austrálske úrady si na pátranie po zmiznutom lietadla Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines najali súkromnú holandskú spoločnosť.

11.06.2014 08:02
debata (1)

Tá má prečesávať morské dno v hĺbke až šiestich kilometrov v oblasti, kde sa stratené lietadlo mohlo pred tromi mesiacmi zrútiť. Oznámil to britský denník Telegraph.

Firma Fugro Survey, špecializujúca sa na skúmanie hlbín, je podľa denníka prvá súkromná spoločnosť najatá pri tejto pátracej operácii. Jej ďalšia fáza má zahrnúť oblasť Indického oceánu s plochou viac ako 60-tisíc štvorcových kilometrov. Plavidlo firmy vybavené špeciálnym sonarom by sa malo na tri mesiace pripojiť k plavidlu čínskeho námorníctva Ču Kche – čen, skúmajúce morské dno.

Zatiaľ však nie je celkom jasné, kto zaplatí stúpajúce výdavky za pátranie po lete MH370. „Stále rokujeme o zdieľaní nákladov, napríklad s Malajziou,“ povedal šéf austrálskeho koordinačného strediska Angus Houston austrálskej televízii ABC.

Austrália na pátranie po zmiznutom letúne vyčlenila 90 miliónov austrálskych dolárov, avšak skutočné náklady závisia od toho, ako rýchlo sa podarí vrak objaviť a tiež od príspevku ďalších krajín. „Predpokladáme, že lietadlo spadlo do vôd, za ktoré zodpovedáme. Nevyhýbame sa našej zodpovednosti, prijímame ju a ponesieme za to následky,“ povedal novinárom minister financií Joe Hockey.

Úrady zostávajú presvedčené, že nakoniec lietadlo objavia, hoci sa doteraz žiadne trosky nenašli. Houston vychádza z predpokladaného smeru letu, ako sa črtal z kontaktov stroja s družicami.

Lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines odštartovalo 8. marca z Kuala Lumpuru na let do Pekingu. Na palube bolo 239 ľudí, z ktorých zhruba dve tretiny tvorili Číňania. Predpokladá sa, že sa lietadlo zrútilo do južnej časti Indického oceánu, ale rozsiahle pátrania, do ktorého sa zapojilo niekoľko krajín, po ňom nenašli ani stopu. Malajzia a Austrália sľúbili, že pátranie bude pokračovať tak dlho, kým sa záhada nevyrieši.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #malajzijské lietadlo