Z Mosulu ušli pred islamistami tisícky Iračanov

Z druhého najväčšieho irackého mesta Mosul už utieklo asi 500-tisíc ľudí po tom, čo mesto a väčšinu provincie Ninive obsadili ozbrojenci z Islamského štátu v Iraku a Levante (ISIL) napojení na al-Kajdá.

11.06.2014 10:31
Irak, Mosul, utečenci Foto: ,
Iračania odchádzajú z Mosulu.
debata (7)

Ako v stredu informuje spoločnosť BBC, medzi utekajúcimi sú aj vojaci, ktorí v strachu odhodili zbrane a prezliekli sa do civilného oblečenia. Islamisti už majú v Mosule pod kontrolou mósulskú vojenskú základňu, letisko, budovu provinčnej vlády i televízie.

Na budovách vlajú džihádistické vlajky a ozbrojenci ampliónmi oznamujú, že „oslobodili mesto“. Niekoľko policajných staníc vypálili a oslobodili stovky väzňov. Podľa korešpondenta BBC proti miltantom z ISIL nikto nebojuje. Utečenci smerujú na sever do irackého Kurdistanu, ktorého vláda už požiadala OSN o pomoc.

Ozbrojencom sa už postupne podarilo obsadiť niekoľko oblastí v severnej provincii Kirkúk, v susednej provincii Salahaddín ako aj v provincii Anbar. Časti miest Ramádí a Fallúdža sú v rukách povstalcov už od decembra minulého roku. Prudké boje medzi irackou armádou a bojovníkmi z ISIL momentálne prebiehajú pri meste Rašád neďaleko Kirkúku. Premiér Núrí al-Málikí ešte v utorok požiadal parlament, aby pre vzniknutú situáciu vyhlásil výnimočný stav. Očakáva sa, že vláda využije všetky dostupné prostriedky vrátane pomoci od USA na získanie provincie Ninive späť.

Spojené štáty odsúdili zabratie častí severného Iraku islamistami, čo považujú za „extrémne nebezpečnú situáciu“. Všetky politické skupiny a frakcie pritom vyzvali, aby spoločne bojovali proti islamským radikálom. Obsadenie provincie Ninive a jej hlavného mesta Mosul ako aj častí provincií Kirkúk a Salahaddín militantmi je podľa hovorkyne amerického ministerstva zahraničia Jen Psakiovej dôkazom zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v Iraku. Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník OSN, ktorý vyzval na „národnú jednotu“ proti hrozbám, ktorým krajina čelí.

Sunnitská skupina ISIL, ktoré je napojená na al-Kajdá, má odhadom 3 000 až 5 000 bojovníkov. Sunnitskí extrémisti bojujú o založenie islamského štátu aj v susednej Sýrii. Tam už majú po trojročnej vojne pod kontrolou rozsiahle územia hraničiace s Irakom.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Mósul
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy