Tvrdí to odborný asistent a lektor na univerzite v Belfaste Finbar McCormick. Podľa neho išlo skôr o „pohrebnú jamu“, akú sa v minulosti bežne používali a na mnohých miestach Európy ešte dodnes používajú.
Vo vyjadrení na webe denníka Irish Times akademik uviedol, že napríklad mnohé pôrodnice v Írsku mali jedno pohrebné miesto pre deti, ktoré sa narodili mŕtve alebo zomreli čoskoro po narodení. Tieto miesta boli niekedy na blízkom cintoríne, ale častejšie na pozemku nemocnice. Vracať takto zomrelé deti rodičom, aby ich ukladali do rodinných hrobov, sa stalo tradíciou až nedávno.
„Kým sa nepotvrdí opak, spôsob pochovávania v Tuame by mal byť popisovaný ako ukladanie do spoločnej pohrebnej jamy,“ povedal McCormick. Komentátor Gary Daly z Dublinu zdôraznil, že hlavné je to, aby vláda úmrtie detí v Tuame riadne vyšetrila. Podľa neho má ísť o trestné vyšetrovanie v mene všetkých detí, ktoré zomreli v dôsledku nedbanlivosti a možno aj niečoho horšieho v Tuame aj iných sirotincoch.
„Ja a ostatní priatelia nemôžeme strpieť túto nespravodlivosť, ktorou sa voči bezbranným malým deťom previnila cirkev a štát,“ povedal Daly, ktorý k afére zvolal demonštráciu do ulíc Dublinu.
Príčinou úmrtia detí bola aj zanedbanosť
Podľa dokumentov, ktoré nedávno zverejnila írska bádateľka Catherine Corlessová, boli príčinou úmrtia mnohých detí v sirotinci v Tuame, ktorý za podpory štátu viedol poriadok Sisters of Bon Secours, podvýživa a zanedbanosť. Mnoho detí zomrelo na osýpky, kŕče, tuberkulózu či zápal pľúc. Podľa vtedajších správ médiá tiež uviedli, že telá väčšiny detí, ktoré v sirotinci zomreli, ak nie všetkých, skončili v niekdajšej septickej nádrži. Podľa írskych webov ale neskôr povedala, že výraz „septik“ nepoužila.
Írska katolícka cirkev vyzvala miestny rád rehoľných sestier, aby pri preskúmavaní hromadného hrobu detí v Tuame spolupracoval s úradmi. Arcibiskup Michael Neary vyhlásil, že jeho arcidiecéza sa síce na riadení sirotinca nepodieľala, ale že ju taký veľký počet pochovaných detí v sirotinci sesterského rádu napĺňa hrôzou a smútkom. „Bez ohľadu na časový odstup ide o prípad veľkého verejného záujmu, ktorý by sa mal urýchlene riešiť,“ uviedol Neary.