Juan Carlos si ponechá titul španielskeho kráľa

Odchádzajúci španielsky kráľ Juan Carlos si po nástupe svojho syna Felipeho na trón ponechá titul kráľa a bude aj naďalej oslovovaný "Vaše Veličenstvo".

13.06.2014 20:27
Španielsko, kráľ Juan Carlos, princ Felipe Foto: ,
Španielsky kráľ Juan Carlos s manželkou.
debata

Rovnakú poctu si formálne uchová aj kráľovná Sofia. Oznámila to španielska vláda. Sedemdesiatšes­ťročný Juan Carlos, ktorý má rôzne zdravotné problémy a po niekoľkých operáciách bedrového kĺbu chodí s palicou, oznámil prekvapivú abdikáciu 2. júna.

Juan Carlos bol jedným z najobľúbenejších monarchov sveta, jeho popularitou ale v posledných rokoch otriaslo množstvo škandálov, napríklad aféra okolo dcéry Cristiny a jej manžela Iňakiho Urdangarína obvineného zo sprenevery, či panovníkov nákladný výlet do Afriky v čase ekonomickej krízy.

Budúci kráľ Felipe, ktorý má byť korunovaný 19. júna, je medzi Španielmi prijímaný omnoho lepšie ako teraz jeho otec. Na slávnostnej ceremónie, počas ktorej bude uvedený do funkcie, sa spolu s ním zúčastní jeho manželka Letizia a ich dve dcéry.

Abdikácia Juana Carlosa oživila v krajine debatu, či by malo Španielsko zostať monarchiou. Zatiaľ čo podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky dve tretiny Španielov je v tejto súvislosti za referendum, zhruba polovica z nich zároveň podporuje monarchiu a viac než tretina republiku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #Juan Carlos