Kazetové bomby zabili v Sýrii najmenej 25 ľudí

Najmenej 25 ľudí prišlo v pondelok o život pri útokoch kazetovými bombami v severosýrskom meste Halab.

16.06.2014 20:41
debata (10)

Informovala o tom Sýrska organizácia na ochranu ľudských práv so sídlom v Británii. Medzi obeťami sú podľa nej aj najmenej dve deti a jedna žena ako aj dvaja poslanci mestskej rady. Útok vo štvrti al-Sukkarí si vyžiadal množstvo zranených, takže počet mŕtvych by mohol ešte vzrásť.

Bombardovanie severosýrskej provincie Halab vládnymi silami si len tento rok vyžiadalo už vyše 2 000 obetí z radov civilistov. O život ich pripravili kazetové bomby, ktoré armáda zhadzuje na povstalcami ovládané oblasti z helikoptér. Kazetové bomby, ktoré okrem výbušnín obsahujú aj kúsky ostrého kovu, zabíjajú v Halabe v priemere 14 ľudí denne.

Bezpečnostná rada OSN v rezolúcii prijatej vo februári vyzvala obe strany konfliktu, aby neútočili na oblasti obývané civilistami a aby nepoužívali kazetové bomby, ktoré majú mimoriadne ničivý účinok. V provincii Halab ako aj v rovnomennom meste, ktoré je najväčšie v Sýrii, prebiehajú ostré boje už od roku 2012. Oblasť odvtedy opustili desaťtisíce ľudí. Vyše trojročný občiansky konflikt v Sýrii si už vyžiadal najmenej 162-tisíc mŕtvych.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #bombový útok