Americká armáda vyšetruje prípad vojaka Bergdahla

Americká armáda začala vyšetrovanie prípadu seržanta Boweho Bergdahla, ktorý v roku 2009 padol v Afganistane do zajatia Talibanu a v máji bol prepustený výmenou za päť jeho väznených členov.

16.06.2014 22:27
Bowe Bergdahl Foto: ,
Bowe Bergdahl.
debata (1)

Armáda uviedla, že samotného vojaka, ktorý je ošetrovaný v americkej vojenskej nemocnici v Texase, budú vojenskí vyšetrovatelia vypočúvať, keď to dovolí jeho zdravotný a psychický stav.

Bergdahlov prípad vzbudil v Spojených štátoch viacero protichodných reakcií, keď prezident Barack Obama počas posledného májového dňa informoval o jeho výmene za päť väzňov z Guantánama. Niektorí z Bergdahlových kolegov z afganskej misie ho označili za dezertéra, ktorý opustil základňu a odišiel k Talibanu, a pri jeho oslobodzovaní zahynulo niekoľko amerických vojakov. Sám Bergdahl údajne po svojom prepustení popisoval, že bol mučený a držaný v klietke.

Armádne vyšetrovanie má podľa vyhlásenia Pentagonu objasniť „fakty a okolnosti okolo zmiznutia a zajatia“ Bergdahla v júni 2009. Vyšetrovanie povedie generál Kenneth Dahl, ten bol v rokoch 2010 až 2012 jedným z veliacich dôstojníkov amerických síl v Afganistane.

Bergdahla sa bude vyšetrovanie týkať osobne až vtedy, keď to dovolí tím starajúci sa vo vojenskom zdravotníckom zariadení v texaskom San Antoniu o jeho návrat do každodenného života. Jeho komplikovaný stav sa podľa armády pomaly zlepšuje, žiadny pevný dátum jeho výsluchu ale nebolo stanovený.

Ak vyšetrovanie dospeje k tomu, že Bergdahl riadne plnil svoje povinnosti a padol do zajatia, bude mať nárok na viac ako 300-tisíc dolárov odškodného a na povýšenie. Keď mu mu vyšetrovatelia preukážu dezerciu, hrozí mu vojenský súd.

Prípad rieši aj výbor pre ozbrojené sily Snemovne reprezentantov, pretože viacero prevažne republikánskych kongresmanov kritizuje fakt, že Biely dom o výmene neinformoval Kongres. Podľa Obamu bolo nutné akciu uskutočniť rýchlo, pretože bolo ohrozené Bergdahlovo zdravie a život.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Taliban #Bowe Bergdahl