Izraelská armáda stupňuje tlak na Hamas za únos mladíkov

Izraelská vláda rozhodla v utorok o rozšírení zásahov proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas na Západnom brehu v rámci pátrania po troch nezvestných izraelských tínedžeroch.

17.06.2014 19:15
debata

Izrael obviňuje ozbrojencov z Hamasu z ich únosu. Izraelskí vojaci uskutočnili desiatky domových prehliadok a zadržali vyše 200 členov hnutia v rámci pátrania po stratených mladíkoch. Razie uskutočňovali najmä v meste Hebron, ktoré je baštou Hamasu na Západnom brehu.

Vláda chce zatýkanie ešte zintenzívniť a chce tiež postaviť zátarasy a vojenské stanovištia na hlavných cestách v rámci zvýšenia tlaku na Hamas. Hnutie sa k únosu tínedžerov neprihlásilo, no ani zodpovednosť za ich zmiznutie nepoprelo. Palestínska samospráva už obvinila Izrael z vykonávania kolektívneho trestu.

Mladíci (dvaja mali 16 a jeden 19 rokov) stopovali vo štvrtok pri židovskej osade Guš Ecion medzi mestami Betlehem a Hebron. Jeden z mladíkov ešte vo štvrtok oznámil na tiesňovú linku polície, že ich uniesli. Odvtedy nemá o nich nikto žiadne správy.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #únos