Španielsky senát schválil abdikáciu kráľa

Španielsky Senát schválil v utorok abdikáciu kráľa Juana Carlosa, o týždeň skôr to isté urobila dolná komora parlamentu.

17.06.2014 20:37
Španielsko, kráľ Juan Carlos, princ Felipe Foto:
Juan Carlos podpisuje na archívnej foto abdikačné dokumenty.
debata

Teraz už kráľa čaká, aby príslušný zákon v stredu podpísal a svoju abdikáciu definitívne potvrdil. Vo štvrtok bude následne korunovaný a do čela konštitučnej monarchie sa postaví jeho syn Felipe.

Zákonodarcovia museli kvôli odchodu panovníka prijať osobitný zákon, pretože španielsky právny systém pravidlá pre abdikáciu a nástupníctvo presne neupravuje.

Sedemdesiatšes­ťročný Juan Carlos, ktorý má rôzne zdravotné problémy a po niekoľkých operáciách bedrového kĺbu chodí s palicou, svoju prekvapivú abdikáciu oznámil 2. júna. Kedysi býval jedným z najobľúbenejších monarchov sveta, jeho popularitou ale v posledných rokoch otriasla séria škandálov.

Budúci kráľ Felipe je medzi Španielmi prijímaný omnoho lepšie ako teraz jeho otec. Abdikácia Juana Carlosa ale aj oživila v krajine debatu, či by malo Španielsko zostať monarchiou. Zatiaľ čo podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky dve tretiny Španielov sú v tejto súvislosti za referendum, zhruba polovica z nich zároveň podporuje monarchiu a viac než tretina republiku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #Juan Carlos