Na rozdiel od svojho otca Juana Carlosa I., ktorý prišiel k moci po smrti diktátora Franca, sa rozhodol obísť náboženský podtón ceremónie. Filip VI. bol síce podľa tradície oblečený v slávnostnej uniforme, ale medzi symbolmi chýbal kríž. Médiá poukazujú na to, že nový panovník dal najavo, že je nielen kráľom katolíkov.
Významný deň sa začal prevzatím červeného pásu od Juana Carlosa I. Pás symbolizuje, že panovník je hlavný veliteľ ozbrojených síl.
Filip VI. sa dostal na čelo konštitučnej monarchie po otcovi, ktorý odstúpil po 39 rokoch panovania. V slávnostnom prejave poďakoval rodičom, vyzdvihol vernosť Španielsku a hrdosť na túto vlasť. Poznamenal, že si treba vážiť všetko, čo spája Španielov, pričom jednota symbolizovaná aj kráľovskou korunou neznamená uniformitu.
Ceremónia sa konala na pôde parlamentu. V sále boli vystavené kráľovské insígnie – koruna a žezlo. Táto koruna z 18. storočia sa vystavuje pri príležitosti slávnostnej prísahy nového panovníka alebo počas kráľovského pohrebu. Na hlavu nových monarchov sa však nenasadzuje. Tí majú v Španielsku predovšetkým ceremoniálnu funkciu, nie faktickú moc.
Keďže Filip VI. má 46 rokov, zaradil sa medzi panovníkov v Európe ako najmladší. Z parlamentu sa odviezol v limuzíne s otvorenou strechou v sprievode kráľovskej gardy do kráľovského paláca. Ulice Madridu lemovali desiatky tisíc ľudí, ktorí pozdravovali monarchu aj jeho manželku (kráľovná Letizia sa tiež viezla v kabriolete značky Rolls Royce). Na slávnosti boli s nimi obidve dcéry. Osemročná Leonor, staršia z nich, sa stala astúrskou a korunnou princeznou – po otcovi sa raz stane panovníčkou v prípade, že rodičom sa nenarodí syn.