USA sú nám nanič, hovorí na tajnej nahrávke poľský minister

Poľskému týždenníku Wprost sa podarilo získať ďalšiu kompromitujúcu nahrávku člena vlády premiéra Donalda Tuska. Tentoraz má ísť o ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského, ktorý na nej telefonicky diskutuje s bývalým šéfom rezortu financií Jacekom Rostowským.

22.06.2014 15:00
Radoslaw Sikorski Foto:
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.
debata (102)

Sikorski na nahrávke údajne hovorí o tom, že spojenectvo medzi Poľskom a Spojenými štátmi „je škodlivé, pretože vytvára falošný pocit bezpečnosti“. „(Poľsku) nie je na nič,“ mal povedať Sikorski. Wprost zatiaľ zverejnil len písomný prepis časti konverzácie, pričom samotné zvukové súbory chce publikovať v pondelok.

Wprost stál aj za nedávnym odhalením súkromného rozhovoru medzi guvernérom centrálnej banky Marekom Belkom a ministrom vnútra Bartlomiejom Sienkiewiczom, kde nevyberaným spôsobom hovoria o svojich kolegoch a potrebe odvolať vtedajšieho ministra financií, čo sa neskôr naozaj stalo. Zatiaľ čo mnohých Poliakov nahrávka z júla 2013 príliš nerozrušila, zahraniční investori začali spochybňovať dôveryhodnosť poľskej centrálnej banky ako inštitúcie nezávislej od vlády. Poľský premiér Donald Tusk už zvažuje aj predčasné voľby.

Kauza pokračovala v stredu, keď prokuratúra uskutočnila v sídle týždenníka Wprost raziu po tom, ako im redaktor odmietol vydať záznam, ktorého vyhotovenie v jednej z varšavských reštaurácií vyšetrujú ako trestný čin. Viaceré medzinárodné organizácie to označili za zásah do slobody médií v Poľsku.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Donald Tusk #nahrávky #Radoslaw Sikorski