Ukrajinský prezident predstaví vo štvrtok zmeny ústavy

Ukrajinský prezident Petro Porošenko predloží vo štvrtok v parlamente návrh zmien ústavy, ktoré povedú k decentralizácii krajiny. Nová hlava štátu už skôr uviedla, že tieto zmeny základného zákona krajiny sú jedným z predpokladov riešenia krízy na juhovýchode Ukrajiny. Porošenko dúfa, že by zákonodarcovia mohli dodatky k ústave schváliť už na budúci týždeň, uviedli ukrajinské médiá.

25.06.2014 12:35
Petro Porošenko Foto: ,
Petro Porošenko
debata (6)

„Zajtra bude tento návrh ústavy zaregistrovaný v ukrajinskom parlamente a tiež poslaný Benátskej komisii, ktorá sa k nemu vyjadrí,“ uviedol v stredu Petro Porošenko v Kyjeve. Benátska komisia je poradným orgánom Rady Európy, vytvorená bola v roku 1990 a jej úlohou je podpora európskych štandardov pri prijímaní ústavy.

Ešte v stredu večer vraj budú ľudia z Porošenkovho kabinetu dolaďovať niektoré detaily plánových zmien. „Zajtra mám v pláne návštevu Štrasburgu a budem o nových zmenách ústavy hovoriť so šéfom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE),“ dodal ukrajinský prezident.

Zmena ústavy je súčasťou Porošenkovho mierového plánu, ktorého detaily postupne zverejňujú ukrajinské médiá. Porošenko v ňom žiada odzbrojenie povstalcov a sľubuje im slobodný odchod z krajiny a amnestiu, ak sa nedopustili ťažkých zločinov. Ďalej plán okrem iného predpokladá decentralizáciu moci, vytvorenie desaťkilometrovej nárazníkovej zóny na ukrajinsko-ruskej štátnej hranici či usporiadanie predčasných miestnych a parlamentných volieb.

Zástupcovia kyjevskej vlády sa v pondelok dohodli s predstaviteľmi „ľudových republík“ z Doneckej a Luhanskej oblasti na obojstrannom prímerí. Dohoda je platná do piatkového rána. Ako však v stredu uviedol hovorca armádnej „protiteroristickej operácie“ Vladislav Selezňov, proruskí ozbrojenci prímerie za posledné dni porušili už najmenej 44-krát. „Máme nezvratné dôkazy o tom, že bojovníci porušili podmienky mierového plánu na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny,“ napísal Selezňov na sociálnej sieti Facebook.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #ústava #Ukrajina #kríza na Ukrajine #Petro Porošenko