Moskva podpísala dohodu s moldavským Podnesterskom

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v stredu podpísal niekoľko dohôd s prezidentom moldavského separatistického územia Podnestersko Jevgenijom Ševčukom. Stalo sa tak po takmer týždni od podpisu asociačnej dohody medzi Moldavskom a EÚ, ktorej uzavretie Rogozin označil za porušenie práv ľudí v Podnestersku.

03.07.2014 12:05
Rusko, Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin Foto: ,
Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin
debata (12)

Úlohou podľa protizápadne naladeného blízkeho spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina je nadviazať užšie vzťahy s odštiepeneckým územím. Rogozin v tejto súvislosti podotkol, že väčšina tovarov vyprodukovaných na podnesterskom území sa vyváža do krajín únie a „našou úlohou je presmerovať ich na ruské trhy“. Dohody sa podľa Moskvy tykajú výroby, obchodu, poľnohospodárstva či dopravy.

Prorusky naladený separatistický región Podnestersko, územie medzi Ukrajinou a riekou Dnester, sa od vlády v Kišiňove odtrhlo v roku 1990 pre nespokojnosť s možným pričlenením Moldavska k Rumunsku po páde Sovietskeho zväzu.

Rusko má v tomto regióne 1 500 vojakov, no jeho nezávislosť neuznalo. Polmiliónové obyvateľstvo Podnesterska tvoria Moldavci, Rusi a Ukrajinci.

Moldavská vláda ešte koncom marca varovala Rusko pred akýmikoľvek pokusmi o pričlenenie regiónu k svojmu územiu a vyzvala EÚ na užšie vzťahy. Výsledkom bol júnový podpis prelomovej asociačnej dohody.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Moskva #dohoda #Moldavsko #asociačná dohoda #Podnestersko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy