Podľa denníka Süddeutsche Zeitung by v prípade potvrdenia tohto podozrenia išlo o najväčší škandál okolo dvojitého nemecko-amerického agenta v povojnových dejinách Nemecka.
Denník Bild napísal, že agent už mal dohovorenú ďalšiu schôdzku s americkými spravodajcami na budúcu stredu v Prahe. O prípade bola informovaná aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, nemecké ministerstvo zahraničia si predvolalo amerického veľvyslanca.
Süddeutsche Zeitung a stanice NDR a WDR od vládnych zdrojov zistili, že agent spravodajskej služby BND sa sám priznal, že na objednávku Spojených štátov vykonával špionážnu činnosť vo vyšetrovacom výbore Spolkového snemu k aktivitám americkej tajnej služby NSA v Nemecku.
Spolková prokuratúra nechala 31-ročného Nemca v stredu zatknúť kvôli dôvodnému podozreniu zo špionáže. Žiadne podrobnosti k prípadu však neuviedla. Vo štvrtok večer sa prípadom podľa Süddeutsche Zeitung na spoločnom rokovaní zaoberali zástupcovia parlamentnej kontrolnej komisie a vedenie vyšetrovacieho výboru na činnosti NSA.
Agent BND bol údajne niekoľkokrát vypočúvaný americkou tajnou službou a najmenej raz Spojeným štátom odovzdal informácie o činnosti nemeckého vyšetrovacieho výboru.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert prípad označil za „veľmi vážny“. Potvrdil, že kancelárka Merkelová bola vo štvrtok o podozrení informovaná. Hovorca Národnej bezpečnostnej rady Caitlin Haydenová agentúre DPA odmietla prípad komentovať. „No comment,“ stroho dodala.
Podľa informácií denníka Bild agent ukradol a uložil na USB flash pamäť dohromady 218 tajných dokumentov BND. Flash disk a tiež počítač podozrivého vyšetrovatelia zabavili pri domovej prehliadke.
„Muž nemal priamy kontakt s vyšetrovacím výborom. Nebol to vysoko postavený agent,“ povedal agentúre Reuters nemenovaný politik a člen parlamentnej kontrolnej komisie, ktorá dohliada na činnosť nemeckých spravodajských služieb. Podozrivý podľa tohto zdroja ponúkol svoje služby Spojeným štátom dobrovoľne.
Agent dostal za dokumenty za 25-tisíc eur
Na troch stretnutiach s americkými spravodajcami v Rakúsku agent podľa Bildu dostal za postúpené dokumenty zaplatené dohromady 25-tisíc eur. Ďalšie stretnutie bola dohodnuté na 9. júla v Prahe. Medzi dokumentmi, ktoré predal, údajne boli najmenej tri, ktoré súviseli s činnosťou vyšetrovacieho výboru na NSA. Pokyny vraj dostával priamo z veľvyslanectva USA v Berlíne.
Amerického veľvyslanca v Nemecku Johna Emersona si v piatok predvolalo na vysvetlenie nemecké ministerstvo zahraničia. Štátny tajomník Stephan Steinlein ho pri popoludňajšom rozhovore požiadal, aby prispel k „urýchlenému vysvetleniu“, uviedlo ministerstvo.
„Ak sa tie správy potvrdia, potom nemôže stačiť len reakcia právneho charakteru, musí prísť reakcia politická,“ povedala členka nemeckého vyšetrovacieho výboru Martina Rennerova z opozičnej strany Ľavica.
Podľa nemeckých médií sa špekulovalo aj o tom, či podozrivý nepracoval pre ruskú tajnú službu. Úrady nevylučujú, že uviedol nepravdivé údaje, keď hovoril o spolupráci s USA. Vyšetrovací výbor Spolkového snemu bol tento rok ustanovený po tom, čo bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden vlani vyzradil informácie o rozsahu sledovania komunikácie americkými tajnými službami, čo sa vraj nevyhlo ani mobilu samotnej Merkelovej.
Pred vyšetrovacím výborom Spolkového snemu vo štvrtok vypovedali dvaja bývalí pracovníci NSA Thomas Drake a William Binney. Ten vyhlásil že NSA začala svoj program masového sledovania elektronickej komunikácie už niekoľko týždňov po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a odvtedy sa snažia získať čo najviac informácií o každom jednotlivcovi na svete.