V Británii zverejnili vynesené dokumenty KGB o Pražskej jari

Univerzita v Cambridgei v pondelok zverejnila dokumenty, ktoré v roku 1992 vyniesol z Ruska bývalý vysoký predstaviteľ sovietskej tajnej služby Vasilij Mitrochin a označujú ich za jeden z najväčších spravodajských únikov v dejinách.

07.07.2014 15:15
debata (68)

Bývalý archivár Výboru štátnej bezpečnosti (KGB) si vyše desať rokov nosil záznamy tajne domov, kde ich prepisoval a zoraďoval, a po rozpade Sovietskeho zväzu ich poskytol Britom. Úkrytom pre listiny opisujúce sabotážne plány, spôsoby získavania špiónov na Západe v období studenej vojny, ale aj snahy potlačiť takzvanú Pražskú jar v roku 1968 bola údajne Mitrochinova chata na vidieku, kde časť z nich zakopal do zeme v kanvici na mlieko.

Podľa britského historika Christophera Andrewa „utajený disident“ najskôr oslovil veľvyslanectvo USA v jednom z pobaltských štátov, kde ho však odmietli. Úspešný bol až u Britov, kde ho jeden z diplomatov usadil a ponúkol mu „šálku čaju“.

Rozsiahly súbor listín zverejnený Churchillovým archívnym centrom Univerzity v Cambridgei špecialista na históriu spravodajských služieb označil za „vôbec najdôležitejší zdroj“ informácií o Rusoch pre britské i americké orgány.

Zložky obsahujú okrem iného aj zoznam tajných agentov vyslaných v roku 1968 do Československa s úlohou infiltrovať sa medzi disidentov stojacich za vtedajším prodemokratickým hnutím. Cieľom inej skupiny bol kruh okolo poľského duchovného Karola Wojtylu, ktorý sa stal neskôr pápežom a KGB mu vyčítal „mimoriadne protikomunistické názory“.

Samotný Mitrochin údajne strávil zvyšok života v Británii, kde dostal falošné meno a policajnú ochranu a v roku 2004 zomrel vo veku 81 rokov. Svet sa o ňom dozvedel ešte v roku 1999, keď Andrew vydal knihu vychádzajúcu z jeho zápiskov.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #tajná služba #Pražská jar #KGB
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy