Obama vyzýva Palestínčanov a Izraelčanov na umiernenosť

Americký prezident Barack Obama vyzval Palestínčanov aj Izraelčanov, aby v eskalujúcom konflikte, ktorý vypukol veľkou silou po zabití troch židovských a jedného palestínskeho mladíka, ukázali umiernenosť a nekonali v duchu odplaty.

09.07.2014 13:06
debata (2)

Obama to napísal v článku pre nemecký týždenník Die Zeit. „V tomto nebezpečnom čase musia obe zainteresované strany ochraňovať nevinných a konať rozumným a primeraným spôsobom, nie v duchu odplaty a represie,“ napísal Obama.

Konflikt medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi eskaloval po únose a zabití troch židovských mladíkov, z vraždy ktorých Izrael obvinil Hamás, militantnú palestínsku organizáciu ovládajúcu Pásmo Gazy, a po nájdení zabitého palestínskeho mladíka. Potom, ako Izrael vyhlásil pátranie po jeho vrahoch sa k činu priznali traja izraelskí muži. Následne palestínski radikáli zintenzívnili ostreľovanie Izraela, a ten zaútočil na militantov Hamásu mimoriadnou silou. V noci z utorka na stredu si nálety izraelského letectva podľa palestínskych zdrojov vyžiadali najmenej 25 obetí a 70 zranených.

Z prostredia izraelskej vlády zaznievajú aj výzvy na začatie pozemnej operácie proti islamistom, oficiálne zdroje však túto možnosť zatiaľ nepotvrdili. Izrael operáciou nazvanou Ochranná hrana reaguje na početné raketové útoky zo strany Hamásu. „Žiadna iná krajina nežije pod takou hrozbou a žiadna krajina takú hrozbu nebude akceptovať,“ zdôvodnil v utorok izraelský premiér Benjamin Netanjahu zásah v Pásme Gazy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #Barack Obama #Pásmo Gazy