Podľa slov šéfa Bieleho domu je totiž tragédia dôkazom, že kríza na juhovýchode Ukrajiny nie je iba regionálnym konfliktom, ale týka sa všetkých. Obama preto tvrdí, že ide o jeden z dôsledkov eskalujúceho konfliktu medzi ukrajinskými vládnymi silami a proruskými povstalcami. Americký prezident však v tejto súvislosti vylúčil prípadnú vojenskú intervenciu, no pripustil pritvrdenia sankcií voči Rusku, ktoré Američania obviňujú z podpory separatistov. Tí podľa nich nesú priamu zodpovednosť za zostrelenie stroja s takmer 300 ľuďmi na palube smerujúceho z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
Malajzijská vláda v sobotu potvrdila, že do Kyjeva príde minister dopravy, aby zaručil, že sa na analýzu dostanú všetky trosky Boeingu 777. OBSE tvrdí, že jej predstaviteľov tamojší separatisti v piatok nechceli na miesto tragédie 40 kilometrov od ruských hraníc pustiť. Ukrajinské úrady zároveň hovoria o objavení 181 tiel spomedzi 298 ľudí na palube, prevažne Holanďanov. Podľa ukrajinských leteckých záznamov bol boeing v čase zásahu raketou vo výške 10 100 metrov. Spoločnosť však pilotov žiadala o letovú výšku takmer 10 700 metrov.
Americká televízia CNN v piatok okrem iného poukázala aj na neobvyklú trasu stroja. Podľa jeho odborníkov sa nad juhovýchodom Ukrajiny v tom čase nachádzala búrka a pilot sa rozhodol pre let nad nepokojnou Doneckou oblasťou. Išlo o severnejšiu trasu ako vedú zvyčajné lety z Európy cez Ukrajinu do Ázie.