Zomrel člen posádky, ktorá zhodila bombu na Hirošimu

V Spojených štátoch v utorok zomrel posledný člen posádky lietadla Enola Gay, ktoré zhodilo jadrovú bombu na japonské mesto Hirošima.

30.07.2014 08:35
Hirošima Foto:
Pohľad na zničenú Hirošimu z augusta 1945 po dopade jadrovej bomby.
debata (34)

V Spojených štátoch v utorok zomrel posledný člen posádky lietadla Enola Gay, ktoré zhodilo jadrovú bombu na japonské mesto Hirošima. Theodore Van Kirk, prezývaný aj Holanďan, skonal v domove dôchodcov v štáte Georgia vo veku 93 rokov. V minulosti sa pre americké médiá vyjadril, že podobná zbraň by už nikdy nemala byť použitá. Jej zhodenie počas druhej svetovej vojny však obhajoval a označil to za „menšie zlo“ v porovnaní s tým, čomu by Japonsko muselo v opačnom prípade čeliť. Na palube Enoly Gay sa celkovo nachádzalo 12 členov posádky, pričom samotný Van Kirk mal v tom čase len 24 rokov.

K zhodeniu atómovej bomby nad Hirošimou prišlo 6. augusta 1945. O tri dni neskôr Američania zhodili atómovú bombu aj na druhé japonské mesto Nagasaki. Krajina napokon 15. augusta kapitulovala, čím sa definitívne skončila druhá svetová vojna. Japonsko je dodnes jedinou krajinou, ktorá sa stala terčom jadrového útoku.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #hirošima #atómová bomba