Zahraničná skupina sa na miesto havárie vydala po tom, čo ukrajinská armáda na deň pozastavila svoje operácie na východe krajiny, aby umožnila medzinárodným odborníkom prístup do oblasti. Misiu Holanďanov a Austrálčanov na miesto zrútenia lietadla tiež schválil na svojom mimoriadnom zasadnutí ukrajinský parlament.
„Pozorovatelia OBSE prvýkrát po takmer týždni dosiahli miesto havárie letu MH17, v sprievode holandských a austrálskych expertov. Použili novú prístupovú cestu,“ oznámila OBSE na svojom účte na Twitteri.
Zahraniční experti sa v minulých dňoch neúspešne snažili dostať k troskám malajzijského boeingu, ktorý sa pred dvoma týždňami zrútilo na východe Ukrajiny. Bránili im v tom pokračujúce boje medzi vládnymi jednotkami a proruskými rebelmi. Počas dňa ale ukrajinská armáda vyhlásila v oblasti prímerie.
„Dnes bude platiť prímerie na žiadosť generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby bola umožnená práca expertov v oblasti zrútenie lietadla,“ vyhlásil armádny hovorca Oleksij Dmytraškovskyj. „Vrchné velenie protiteroristických operácií sa rozhodlo vyhlásiť deň pokoja zbraní a zastavenie bojov,“ dodal.
Počet členov holandskej a austrálskej ozbrojené misie, ktorá bude mať povolené vydať sa na miesto havárie, môže dosiahnuť 950, citovala agentúra AFP predsedu ukrajinského zákonodarného zboru Oleksandra Turčynova. „Holandský tím zložený z vojenského a nevojenského personálu môže mať 700 členov. Austrália má právo vyslať až 250 policajtov, vojakov a civilistov,“ uvádza sa podľa AFP v texte ukrajinského parlamentu.
Ruský úrad civilného letectva oznámil, že k objavovaniu trosiek lietadla sa majú v úmysle vydať aj ruskí experti. „Zástupcovia Ruska sa tiež pokúsia dostať na miesto pádu boeingu 777 a spolu so špecialistami z medzinárodného vyšetrovacieho výboru preskúmať časti lietadla,“ citovala agentúra Reuters z vyhlásenia úradu.
Malajzijský boeing letiaci z Amsterdamu do Kuala Lumpuru sa 17. júla zrútil pri obci Hrabove v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Všetkých 298 ľudí na palube zahynulo. Z údajného zostrelenia stroja sa navzájom obviňujú ukrajinské úrady a proruskí separatisti. Zabezpečenie prístupu k troskám lietadla by podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka malo patriť k témam rokovaní v Minsku so zástupcami Ruska a OBSE.