Egypt navrhuje predĺžiť prímerie v pásme Gazy o dva dni

Egypt, ktorý funguje ako sprostredkovateľ pri rokovaniach medzi Izraelčanmi a palestínskym hnutím Hamas, obom nepriateľským stranám navrhol, aby bolo terajšie trojdňové prímerie predĺžené o dva dni. S odvolaním sa na egyptské zdroje o tom v stredu informovala libanonská televízia.

06.08.2014 18:35
Izrael, Palestína, vojaci, vojak, Pásmo Gazy,... Foto: ,
Maskovaní militanti v pásme Gazy.
debata

Turecko v stredu oznámilo, že rokuje s Izraelom a Egyptom o vytvorení humanitárneho leteckého koridoru, ktorý by umožnil do pásma Gazy dodať humanitárnu pomoc a evakuovať z neho zranených.

„Hovoril som s (palestínskym) prezidentom (Mahmúdom) Abbásom. Chceme dostať zranených preč, sú ich tisíce. Potrebujú naliehavo lekársku pomoc a my už sme pre nich našli miesto v našich nemocniciach,“ povedal turecký minister zahraničia Ahmet Davutoglu. Ak sa podarí dohodnúť sa na vytvorení leteckého mosta, pošlú vraj po zranených letecké ambulancie.

Rokovania o prímerí pokračujú

Konflikt, ktorý sa začal 8. júla, si podľa palestínskych zdrojov vyžiadal 1 869 obetí a 9-tisíc osôb utrpelo zranenia. V utorok začalo platiť trojdňové prímerie. V Káhire vyjednávajú prostredníctvom šéfa egyptskej rozviedky Palestínčania s Izraelčanmi a majú sa dohodnúť na trvalejšom prímerí.

Palestínčania chcú zrušenie pozemnej i námornej blokády pásma uvalenej na územie v roku 2006 po únose izraelského vojaka Gilada Šalita. Ďalej Hamas žiada rozšírenie zóny rybolovu a otvorenia prístavu a letiska. Palestínčania si tiež želajú spriechodnenie hraničného priechodu Rafáh na hranici s Egyptom. Prechod je uzavretý od minuloročného zvrhnutia prezidenta Muhammada Mursího, čo ovplyvnilo vzťahy Egypta k Hamasu. Organizácia tiež žiada prepustenie asi 60 osôb zatknutých v júni kvôli únosu troch izraelských mladíkov, ktorí potom boli zabití na Západnom brehu Jordánu.

Izrael žiada pre seba bezpečnosť, Európa chce obnoviť misiu

Izrael je pripravený blokádu zmierniť, ale nie za cenu vlastného ohrozenia. Premiér Benjamin Netanjahu žiada demilitarizáciu pásma, teda odzbrojenie Hamasu. To má byť podmienkou pre zapojenie Izraela do obnovy zničeného pásma. Hamas návrhy na odzbrojenie kategoricky odmieta.

Moslimský protestant páli fotografiu... Foto: SITA/AP, Lai Seng Sin
Izrael, Palestína, vojaci, vojak, Pásmo Gazy, Benjamin Netanjahu, vlajka, oheň Moslimský protestant páli fotografiu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelskú vlajku.

Netanjahu tiež požaduje prísnu kontrolu všetkého tovaru dovážaného do Gazy a materiál potrebný na rekonštrukciu má prechádzať striktnou medzinárodnou kontrolou.

Nemecko, Francúzsko a Británia v stredu navrhli obnovenie misie Európskej únie pre kontrolu Rafáhu. Pre zabezpečenie prechodu bola v roku 2005 uzavretá dohoda, ktorá predpokladala prítomnosť pozorovateľov z EÚ a zástupcov palestínskej autonómie. Izrael mal možnosť kontroly prostredníctvom videokamier. Misia zanikla, keď sa Hamas ujal vlády nad pásmom v roku 2007.

V stredu je druhý deň sedemdesiatho­dinového pokoja zbraní a z oboch strán je zatiaľ dodržiavaný. Americký minister zahraničia John Kerry v rozhovore s britskou televíznou stanicou BBC vyzval Izrael aj Palestínčanov, aby využili terajšie rozhovory na „širšie vyjednávanie“ týkajúce sa ich vzťahov a budúceho usporiadania.

Podľa bilancie, ktorú zverejnila izraelská armáda, bolo z pásma Gazy vypálených od 8. júla vyše 3 360 rakiet, z toho viac ako 2 300 ich dopadlo do Izraela, 475 skončilo ešte na území Gazy a 584 rakiet zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome. Izraelská armáda zničila počas operácie Ochranné ostrie 32 tunelov vedúcich z pásma Gazy na územie židovského štátu, letectvo potom zaútočilo na 4 762 údajných teroristických cieľov, z toho 1 678 bolo odpaľovacích zariadení rakiet a 191 úkrytov zbraní. Zabitých bolo podľa izraelskej armády viac ako 750 teroristov.

debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Izrael #Egypt #Palestína #Hamas #Turecko #Pásmo Gazy #humanitárna pomoc