Obama vraj kvôli irackej kríze zvažuje zásobovanie utečencov a údery

Americký prezident Barack Obama uvažuje o leteckom zásobovaní utečencov z radov náboženských menšín, ktorí sa pred postupom islamských radikálov v Iraku uchýlili do hôr. S odvolaním sa na nemenovaného vysokého vládneho predstaviteľa o tom vo štvrtok informoval denník The New York Times s tým, že v hre zostávajú aj nálety na pozície islamistov. Biely dom ale správu o možnosti leteckých úderov nepotvrdil. Medzitým francúzsky prezident François Hollande oznámil, že Francúzsko je pripravené poskytnúť irackým Kurdom v boji proti radikálom podporu.

, 07.08.2014 13:34, aktualizované: 20:50
Irak, Kurdi Foto: ,
Kurdskí pešmergovia na kontrolnom stanovišti neďaleko Sindžáru západne od Mosulu.
debata (7)

Jedným z najväčších humanitárnych problémov v Iraku je situácia asi 40-tisíc príslušníkov islamskej sekty jezídov, ktorí utiekli do pohoria Sindžar na sýrsko-irackom pomedzí. V horách, kde sú v obkľúčení bojovníkov radikálneho Islamského štátu (IS), im teraz hrozí smrť hladom a smädom. Obama kvôli tamojšej situácii vo štvrtok rokoval so svojimi bezpečnostnými poradcami, s ktorými zvažoval možnosti. Tie podľa The New York Times zahŕňali vytvorenie leteckého zásobovacieho mosta, kade by piloti zhadzovali zásoby potravín, ale aj nálety na úpätí hôr. Práve tam držia radikáli svoje pozície.

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest na štvrtovej tlačovej konferencii však nespresnil, či Spojené štáty zvažujú možnosť leteckých úderov. „Na problémy v Iraku neexistuje žiadne americké vojenské riešenie,“ povedal Earnest. Obamov úrad tiež oznámil, že prípadná americká vojenská akcia v Iraku by bola „veľmi obmedzená“ a bola by úzko previazaná s irackými politickými reformami.

Spojené štáty doteraz žiadnu vojenskú akciu proti bojovníkom IS nepodnikli, s možným zásahom chcú počkať až na vznik novej irackej vlády. Humanitárna situácia v Sindžare by ale postoj Washingtonu mohla podľa niektorých amerických činiteľov zmeniť.

Tiež Francúzsko uvažuje o možnostiach, ako sa do situácie v Iraku vložiť. Hollande v štvrtkovom telefonickom rozhovore s prezidentom irackého autonómneho Kurdistanu Masudom Barzáním podľa agentúry AFP povedal, že Paríž je pripravený „poskytnúť podporu“ jednotkám bojujúcim proti IS. Podobu podpory či bližšie časové údaje, kedy by sa tak mohlo stať, ale Hollande vo vyhlásení nespomína.

Sunnitskí extrémisti z hnutia Islamský štát (predtým Islamský štát v Iraku a Levante, ISIL) pri ofenzíve v minulých týždňoch rýchlo ovládli severozápad Iraku, kontrolujú aj časti susednej Sýrie. Na obsadenom území radikáli vyhlásili kalifát, v ktorom presadzujú prísny výklad islamského práva a islamských zvyklostí.

Islamisti v Iraku obsadzujú ďalšie mestá

Islamisti v severnom Iraku sa zmocnili ďalších troch miest v blízkosti irackého Kurdistanu a nové boje vyvolali exodus príslušníkov náboženských menšín.

Podľa OSN je na úteku na 200-tisíc ľudí. V horách na severozápade sa ukrýva 40-tisíc príslušníkov islamskej sekty jezídov a hrozí im smrť hladom. Na úteku sú tiež desaťtisíce kresťanov. OSN sa podarilo niekoľkých utečencov dostať do bezpečia.

Svedkovia, ktorých citovala agentúra Reuters, tvrdia, že sa bojovníci skupiny, ktorá sa pomenovala Islamský štát (IS), zmocnili ďalších troch miest. Ovládajú teraz Machmúr neďaleko kurdského strediska Irbílu, v ich rukách je tiež Tall Kajf v provincii Ninive, v ktorom žila veľká komunita kresťanov, a ďalej mesto Chuvajr.

IS zintenzívnil boje minulý týždeň a cez víkend sa zmocnil miest Sindžár a Zumar. Oblasti priliehajúce ku Kurdistanu sa snažia brániť oddiely kurdských milicionárov, pešmergov. Ich velitelia tvrdili, že oslobodia aj metropolu severu, mesto Mosul, ktoré IS drží od júna. Iracká armáda ohlásila tento týždeň, že jej letectvo útočilo na mosulské pozície islamistov.

Islamisti postupujú od júna severným Irakom smerom k Bagdadu. V časti Iraku a Sýrie vyhlásili kalifát, ovládajú tiež veľké oblasti v západoirackej provincie Anbar.

Kvôli bojom mnoho obyvateľov utieklo do Kurdistanu. Sú to hlavne šiíti, ktorí nesúhlasia s ideológiou sunnitských extrémistov z IS, ale aj príslušníci náboženských menšín – kresťanov a islamskej sekty jezídov.

OSN vo štvrtok situáciu na severe Iraku označila za „tragédiu ohromných rozmerov“. Na úteku je vraj na 200-tisíc ľudí. OSN sa podarilo v minulých 24 hodinách dostať do bezpečia niekoľko z tých, ktorí sa ocitli v izolácii v horách v okolí Sindžáru. „Práve sme sa dozvedeli, že sa podarilo dostať do bezpečia niekoľkých z nich. OSN sa snaží získať zdroje a zabezpečiť im pomoc,“ povedal Reuters telefonicky z Iraku hovorca úradu OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci David Swanson.

Chaldejský arcibiskup Joseph Thomas, ktorý pôsobí v Kirkúku, vo štvrtok hovoril o desaťtisícoch ľudí na úteku. „Je to katastrofa, tragická situácia. Vyzývame Bezpečnostnú radu OSN, aby okamžite zasiahla. Práve teraz z domovov vyháňajú desiatky tisíc ľudí. To, čo sa deje, nemožno opísať,“ povedal agentúre AFP. IS podľa neho ovládol niekoľko dedín pozdĺž hranice Kurdistanu a pešmergovia, ktorí pôvodne tieto dediny chránili, ušli spolu s civilistami. Podľa AFP je na úteku do Kurdistanu približne 100-tisíc kresťanov. Islamisti vraj strhávajú z kostolov kríže.

Britský The Guardian vo štvrtok v článku o situácii v Iraku pripomenul, že v horách v okolí mesta Sindžár je v neúnosných podmienkach 40-tisíc jezídov. Ušli tam pred IS a hrozí im tam smrť hladom. Sú na deviatich miestach pohoria vysokého asi 1 500 metrov bez akéhokoľvek spojenia so zásobovacími trasami. Práve tieto miesta sú v miestnej tradícii spájaná s biblickou Noemovovou archou.

V meste Sindžár žilo pôvodne na 300-tisíc ľudí. Teraz je pusté a zostalo v ňom len 25-tisíc obyvateľov, ktorí sa snažia chrániť majetok. „Povedali nám (IS), aby sme buď prestúpili na ich vieru, alebo sa pripravili na smrť. Nikto nám neprišiel na pomoc,“ povedal Chuldún Atjás, ktorý v meste zostal.

Muž menom Nafi je medzi utečencami v horách. „Chýba nám jedlo, munícia aj voda. O jeden chlieb sa nás delí desať, po vodu musíme chodiť dva kilometre ďaleko. Včera (v stredu) na tých bojovníkov útočili lietadla, ale pre nás sa nič nezmenilo,“ povedal.

Podľa miestnych úradov v bojoch minulý týždeň prišlo o život asi 500 príslušníkov sekty jezídov, ktorej členmi sú hlavne Kurdi a ktorej náboženstvo obsahuje prvky islamu, kresťanstva, judaizmu i zoroastrizmu. Na severe Iraku žije odhadom 500-tisíc jezídov. Ústrednou súčasťou ich náboženstva je dualizmus medzi bohom, ktorý je len stvoriteľom sveta, nie však jeho udržiavateľom, a Malak Tauš (anjel-páv), ktorý je činný a výkonný.

Paríž žiada zasadnutie BR OSN pre situáciu v Iraku

Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius vyzval vo štvrtok na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktoré by sa zaoberalo rýchlym postupom bojovníkov zo skupiny Islamský štát na severe Iraku. Fabius pritom nazval situáciu mimoriadne vážnou.

„Francúzsko žiada zasadnutie BR OSN, aby sa mohlo medzinárodné spoločenstvo zmobilizovať a čeliť teroristickej hrozbe v Iraku,“ vyhlásil minister.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #islamisti #Islamský štát