Obetí zosuvu pôdy v Japonsku bude najmenej 90

Silný dážď komplikuje pátranie po vyše 50 nezvestných, ktorých ešte v stredu zavalil v ich domovoch zosuv pôdy v hornatom okolí japonského mesta Hirošima. Z bahna zatiaľ vytiahli 39 tiel a predkladá sa, že nikoho živého už nenájdu.

22.08.2014 10:15
Japonsko, Hirošima, zosuv pôdy, obete Foto:
Hľadanie obetí po zosuvoch pôdy v Japonsku.
debata

Počet obetí tohto nešťastia tak môže prekročiť číslo 90. Neustávajúci dážď by okrem toho mohol spôsobiť ďalšie zosuvy. Tragédia má aj politický rozmer, keďže premiér Šinzo Abe si vyslúžil tvrdú kritiku opozície za to, že v deň nešťastia hral golf a až neskôr hru prerušil a vrátil sa do Tokia.

Zosuvy boli spôsobené dažďami, ktoré trvali už niekoľko týždňov. Oblasť navyše v noci z utorka na stredu postihla prudká búrka s prívalovým dažďom. Návaly vody strhli v noci zo podmáčaných svahov blato a kamene na obytnú oblasť ležiacu asi päť kilometrov od Hirošimy. Japonská meteorologická služba uviedla, že za 24 hodín spadlo v okolí mesta Hirošima asi 240 milimetrov zrážok, čo je mesačný priemer za august. Prívaly vody boli také silné, že valiaca sa masa bahna odtlačila niektoré domy až o sto metrov ďalej.

debata chyba
Viac na túto tému: #obete #Japonsko #dážď #Šinzo Abe #zosuv pôdy