Skoršie informácie o zbrojných dodávkach na Ukrajinu pritom štyri štáty NATO v nedeľu popreli. „S niekoľkými štátmi NATO sa nám podarilo dohodnúť o priamych dodávkach moderných zbraní, ktoré nám pomôžu ubrániť sa a zvíťaziť,“ uviedol Porošenko v prejave, ktorého výňatky zverejnila prezidentská kancelária.
„Spoliehame síce len sami na seba, ale finančná a vojenská technická pomoc je pre nás životne dôležitá. A my ju dostaneme,“ konštatoval prezident. Porošenkov poradca, bývalý minister vnútra Jurij Lucenko cez víkend vyhlásil, že na podporu boja proti proruským separatistom Ukrajina získa zbrane a vojenských poradcov od piatich štátov Severoatlantickej aliancie.
Malo ísť údajne o USA, Poľsko, Francúzsko, Taliansko a Nórsko. Všetky tieto štáty s výnimkou Francúzska ale Lucenkove informácie obratom popreli. Hovorca francúzskej vlády odmietol správu komentovať.
K otázke poskytnutia zbraní Kyjevu sa niektoré západné krajiny stavajú dlhodobo odmietavo. Nemecká kancelárka Angela Merkelová už na konci augusta striktne odmietla dodávky zbraní Kyjevu. Podľa talianskej vlády štáty NATO síce pripravujú balík vojenskej pomoci, ktorá ale „nie je určená na zabíjanie“.
Porošenko v prejave uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily stoja pred reformou, ktorá má zasiahnuť taktiku a stratégiu vedenia boja. Práve týmto cieľom má rozšírenie spolupráce s NATO slúžiť.
Prímerie sa podľa ukrajinskej hlavy štátu vcelku dodržiava s výnimkou prestreliek v okolí Donecka a Mariupoľa. Pokoj zbraní ale podľa Porošenka nesmie bdelosť vojakov oslabiť. „Dobre poznáme svojho nepriateľa aj cenu jeho slov. Nemáme žiadne ilúzie, ale nádej si uchovávame,“ dodal prezident.
Porošenko tiež oznámil, že v najbližšej dobe očakáva príchod ďalšej skupiny pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí majú na východe Ukrajiny pokoj zbraní monitorovať. Ich počet sa má zhruba zdvojnásobiť na 500.