Poľský prezident prijal demisiu Tuska

Poľský prezident Bronislaw Komorowski prijal demisiu vlády premiéra Donalda Tuska. Ten sa tak môže pripravovať na odchod do Bruselu, kde sa koncom roka stane novým predsedom Európskej rady.

11.09.2014 14:57
Ewa Kopaczová Foto: ,
Predsedníčka poľského parlamentu Ewa Kopaczová je kandidátkou na premiérku.
debata (3)

Prezident si teraz pozve predsedníčku parlamentu Ewu Kopaczovú, ktorú by mal poveriť zostavením nového kabinetu, uviedla agentúra Reuters.

Kopaczovú, ktorá je pôvodným povolaním lekárka, do funkcie navrhla vládna koalícia. Podľa ústavy prezident menuje premiéra, ktorý zostaví vládu, ktorá musí získať dôveru v parlamente. Vládna koalícia má v zákonodarnom zbore tesnú väčšinu.

Päťdesiatsedemročná Ewa Kopaczová bola v rokoch 2007 až 2011 ministerkou zdravotníctva, predsedníčkou Sejmu je od novembra 2011. Pokiaľ bude potvrdená vo funkcii premiérky, stane sa druhou ženou na čele poľskej vlády, a to po Hanne Suchocka, ktorá kabinet viedla na začiatku 90. rokov.

Profil predsedníčky poľského Sejmu Ewy Kopaczovej (57)

  • historicky prvou ženou v čele Sejmu, teda dolnej komory poľského parlamentu, je od novembra 2011. V rokoch 2007 až 2011 bola ministerkou zdravotníctva v prvej vláde premiéra Donalda Tuska.
  • Od októbra 2010 je podpredsedníčkou a od vlaňajšieho decembra prvou podpredsedníčkou vládnej Občianskej platformy. Členkou tejto strany je od jej vzniku v roku 2001, keď Kopaczowá prvýkrát zasadla v Sejme. Predtým bola členkou liberálnej Únie slobody, za ktorú v rokoch 1998 až 2001 zasadala v parlamente Mazovského vojvodstva.
  • Narodila sa 3. decembra 1956 v mestečku Skaryszew neďaleko Radomi. Na univerzite v Lubline vyštudovala medicínu so špecializáciou na pediatriu a rodinné lekárstvo. Do roku 2001 riadila zdravotnícke zariadenie v meste Szydłowiec.
  • Ako predsedníčka Sejmu okrem iného musela riešiť citlivú otázku, či je prípustné, aby v zasadacej sieni parlamentu visel kríž. Podľa názoru niekoľkých poslancov porušuje tento náboženský symbol v Sejme ústavný princíp neutrality štátu vo veci vyznania. Prípad sa nakoniec dostal až pred súd, ktorý požiadavke sťažovateľov na odstránenie kríža nevyhovel.
  • Ešte ako ministerka zdravotníctva popudila konzervatívnu časť poľskej verejnosti návrhom, aby štát napriek odporu cirkevných predstaviteľov hradil neplodným párom časť nákladov na mimomaternicové oplodnenie. V roku 2008 navyše pomohla nájsť zdravotnícke zariadenia ochotné vykonať legálnu interrupciu u neplnoletých dievčat. Za tento krok odporcovia potratov dokonca požadovali, aby bola ministerka Kopaczová exkomunikovaná z katolíckej cirkvi.
  • Keď začiatkom novembra 2011 kandidovala na post predsedníčky Sejmu, odmietla ju opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) podporiť. Jej predstavitelia to odôvodnili tým, že ako ministerka zdravotníctva údajne riadne nedohliadla na pitvu obetí smolenskej leteckej katastrofy, pri ktorej v apríli 2010 zahynul prezident Lech Kaczynski a takmer stovka vysokých predstaviteľov poľského verejného života.
  • Ak bude zvolená premiérkou, stane sa len druhou ženou v čele poľskej vlády (po Hanne Suchockej, ktorá riadila vládu od júla 1992 do októbra 1993).
  • Je rozvedená. Má dospelú dcéru Katarzynu, ktorá je tiež lekárkou.
Facebook X.com 3 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Poľsko #Donald Tusk #Ewa Kopaczová