Vo 450-člennej kyjevskej snemovni sa za ratifikáciu vyslovilo 355 poslancov, v štrasburskom parlamente za ratifikáciu zdvihlo ruku 535 z 697 europoslancov.
Prezident Petro Porošenko v zdôvodnení návrhu označil asociačnú zmluvu za prejav európskej solidarity. „Ukrajina nastupuje na cestu pokroku,“ vyhlásil v emotívnom prejave pred hlasovaním prezident, ktorý ratifikačnú listinu priamo v sále snemovne podpísal. Poslanci privítali ratifikáciu povstaním, búrlivým potleskom a spevom ukrajinskej hymny.
Podľa ukrajinských médií si prezident a vláda môžu vo svojom politickom programe odškrtnúť strategickú položku, ktorá vlani v novembri vyvolala politickú búrku v krajine a spôsobila pád proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Ten vlani na poslednú chvíľu odmietol zmluvu o pridružení podpísať.
Asociačná dohoda aj po prevrate prešla zložitou cestou, keď jej politická časť bola podpísaná koncom marca, zatiaľ čo ekonomická časť až v júni po mimoriadnych prezidentských voľbách.
Kľúčová pasáž dohody o pridružení, ktorou je vytvorenie zóny voľného obchodu, ale nadobudne platnosť až na začiatku roka 2016. Na odklade sa minulý piatok v Bruseli dohodol eurokomisár pre obchod Karel de Gucht s ukrajinským ministrom zahraničia Pavlom Klimkinom a ruským ministrom ekonomického rozvoja Alexejom Uljukajevom.
Šéf Európskej komisie José Barroso v pondelkovom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom oznámil, že dokument ratifikovaný Európskym parlamentom bude teraz predmetom konzultácií s jednotlivými členskými štátmi EÚ.
Putin sa zaručil, že až do konca roka 2015 Rusko nezmení povahu svojich obchodných vzťahov s Ukrajinou. Moskva pohrozila, že v prípade zrušenia colných bariér medzi Ukrajinou a EÚ zavedie ochranné opatrenia svojho vnútorného trhu.
Ukrajinský parlament taktiež na neverejnej schôdzi schválil zákon o osobitnom správnom režime v oblastiach ovládaných na východe krajiny proruskými separatistami. (Čítajte viac v článku Kyjev schválil osobitný štatút pre oblasti Donbasu