Podľa podplukovníka Michaela Jazdyka vyslali USA oproti dve stíhačky F-22 a Kanada dve CF-18. Severoamerickí piloti zaznamenali na ruskej strane dve stíhačky Mig-31, dva bombardéry dlhého doletu typu Tupolev a dve tankové lietadlá IL-78.
Ruské stroje po stretnutí so severoamerickými oblasť opustili bez toho, aby narušili vzdušný priestor USA a Kanady.
USA vyslali stíhačky pre výstrahu
Jazdyk povedal, že severoamerické stíhačky vyslali do vzduchu preto, aby ukázali Rusom, že ich pohyb zaznamenali a tiež pre výstrahu, že sú pripravení chrániť vzdušný priestor USA a Kanady. Za posledných päť rokov vyslal NORAD stíhačky naproti viac ako 50 ruským bombardérom, ktoré sa blížili k severoamerickému vzdušnému priestoru.
Podobné strety boli pomerne bežné v čase studenej vojny. V 90. rokoch aj vinou hospodárskych problémov ruských ozbrojených síl sa podobné výlety prakticky skončili.
Provokácie sa vrátili s Putinom
Po tom, čo ruskú politiku začal mocensky razantne ovplyvnňovať prezident Vladimir Putin, opäť začalo k týmto stretom dochádzať.
Kanada naposledy pred jedenástimi dňami obvinila Rusko za „zbytočnú provokáciu“, keď tri ruské lietadlá preleteli nad kanadskou fregatou, ktorá sa v Čiernom mori zúčastňovala cvičenia NATO.
Medzi Moskvou a Západom v súčasnosti panuje napätie pre zostrujúce sa protiruské sankcie v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny.