Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že región s ňou môže mať problém ešte niekoľko rokov či aj oveľa dlhšie. Nedá sa vylúčiť, že v najbližších piatich až šiestich týždňoch počet prípadov narastie na 20-tisíc.

Odborníčka Laurie Garretová z Rady pre zahraničné vzťahy dokonca v článku pre magazín Foreign Policy napísala, že nakazených môže byť do Vianoc až štvrť milióna.
"Obávame sa, že bez toho, aby sme zásadným spôsobom nezvýšili naše snahy, ktoré by mali ísť oveľa ďalej ako súčasné plány, tak sa môže stať, že bude nemožné dostať epidémiu pod kontrolu,“ uviedli zase v správe pre WHO vedci Jeremy Farrar a Peter Piot, ktorý je jedným zo spoluobjaviteľov eboly.
Prvý prípad infekčného ochorenia, ktoré sa prenáša kontaktom s telesnými tekutinami, sa objavil ešte v vlani v decembri v Guinei. Ochorenie postupne naberalo na sile, keď mu úrady venovali len málo pozornosti a naplno zúri od februára. Okrem Guiney sú najviac zasiahnuté Libéria a Sierra Leone. Niekoľko prípadov nahlásila Nigéria a jeden aj Senegal.
Derek Gatherer z Fakulty zdravotnej starostlivosti a medicíny na Lancasterskej univerzite v Británii si myslí, že ebola sa skutočne môže stať dlhodobým problémom západnej Afriky. "Do istej miery však máme šťastie. Viem, že to znie čudne, ak zoberiem do úvahy, aký veľký problém vidíme. Štatistiky však nasvedčujú, že nákaza by mala byť oveľa infekčnejšia a smrteľnejšia, ako je,“ pridáva pre Pravdu trocha optimizmu Gatherer.
Nie je ľahké jednoznačne určiť, koľko ľudí ebola zabila. Počet mŕtvych medzi nakazenými sa pohybuje medzi piatimi až siedmimi z desiatich chorých. "Dalo by sa však očakávať, že ich bude až 80 percent,“ tvrdí Gatherer. "Ak by sa vírus v regióne zakorenil, teoreticky by to malo byť tak, že bude zabíjať menej ľudí,“ povedal expert.