Oznámilo to v stredu americké veliteľstvo. Terčom dvoch náletov bola oblasť juhovýchodne od Irbílu v irackom Kurdistane, ďalšie dva útoky smerovali západne od Bagdadu a jeden na pozície islamistov v Sýrii.
Do útokov sa zapojili stíhačky aj bombardéry a všetky stroje sa potom bezpečne vrátili, citovala agentúra Reuters z vyhlásenia veliteľstva ozbrojených síl USA pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM).
V noci na utorok podnikli USA a ďalšie krajiny vôbec prvé letecké údery proti islamistom v Sýrii. Na akcii sa okrem Američanov podieľali Jordánsko, Bahrajn, Saudská Arábia, Katar a Spojené arabské emiráty. USA vtedy tiež zaútočili na pozície extrémistické skupiny Chorásán – táto odnož teroristickej siete al-Kajdá vraj plánovala veľký atentát v USA či v Európe.
Islamský štát poslal posily ku Kobani, mesto je ohrozené
Radikálna skupina Islamský štát posilnila svoje jednotky pri kurdskom meste Kobani (Ajn al-Arab) pri hraniciach s Tureckom, od ktorého sa nachádza už len osem kilometrov. Islamisti vyslali posily vo forme tankov a ďalších vojakov ešte v utorok potom, čo Spojené štáty a ich arabskí spojenci odštartovali letecké útoky proti pozíciám Islamského štátu v severných provinciách Rakká, Dajr az-Zaur a Hasaká. Zástupca veliteľa sýrskych kurdských síl Ocalan Iso vyzval Američanmi vedenú koalíciu, aby uskutočnila nálety aj v okolí mesta Kobani, ktorému hrozí, že padne do rúk sunnitských islamistov. „Kobani je v nebezpečenstve,“ vyhlásil. Pred Islamským štátom ušlo do susedného Turecka už vyše 140 000 sýrskych Kurdov.
Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv uviedla, že letecké útoky v noci z utorka na stredu zasiahli pozície radikálnej skupiny na severnom území Sýrie pri hraniciach s Tureckom. Nálety zasiahli islamistami ovládanú oblasť asi 30 kilometrov západne od mesta Kobani. Útočiace lietadlá údajne neboli sýrske a prileteli smerom od Turecka. Zatiaľ teda nie je jasné, ktorá krajina útoky uskutočnila.