Jadrová dohoda s Iránom je podľa Nemecka blízko

Svetové mocnosti a Irán ešte neboli tak blízko k dohode o iránskom jadrovom programe, ako teraz. Po stretnutí s iránskym prezidentom Hassanom Rúháním to vo štvrtok konštatoval nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier. Zároveň pripustil, že posledná fáza rokovaní bude pravdepodobne tá najťažšia.

26.09.2014 08:30
debata

„Nikdy sme neboli tak blízko ako teraz,“ vyhlásil šéf nemeckej diplomacie, ktorý sa s Rúháním stretol na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Steinmeier zdôraznil, že je načase spor s Iránom čo najskôr ukončiť. Teherán a svetové mocnosti chcú nájsť riešenie atómového sporu do 24. novembra. „Dúfam, že vzhľadom na situáciu vo svete a na Blízkom východe Irán cíti, že zlyhanie rokovaní by bolo neodpustiteľné,“ povedal minister.

Ďalšie kolo rozhovorov medzi Teheránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom USA a Ruskom sa uskutočnilo minulý týždeň. Najspornejším bodom je miera, do akej môže Irán obohacovať urán. Na základe predbežnej dohody, ktorá začala platiť v januári, sa islamská republika už zbavila časti jadrového materiálu výmenou za uvoľnenie obchodných sankcií. Islamská republika hovorí o mierovom využití svojho jadrového programu, kým Západ a najmä Izrael sa obáva výroby jadrovej zbrane.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Irán #OSN #jadrový program #Teherán #Frank-Walter Steinmeier