Mexiko hľadá desiatky študentov, ktorí zmizli po protestoch

Zúfalí príbuzní sa pridali k vojakom, aby im pomohli v hľadaní 44 študentov, ktorí zmizli počas protestov v mexickom meste Iguala v štáte Guerrero. Budúci učitelia sú nezvestní od piatku.

03.10.2014 12:10
Mexiko, demonštrácie, protest, študenti, Foto: ,
Protesty v Mexiku.
debata

Naposledy ich videli, ako ich vohnali do policajných dodávok počas protestov proti pracovnej diskriminácii vidieckych učiteľov.

Polícia počas protestov spustila paľbu na autobusy s demonštrantami, pričom zabila šesť ľudí a 17 zranila. V súvislosti s incidentom zadržiavajú 22 policajtov.

Koordinátor miestnej siete ľudskoprávnych organizácií Manuel Olivares uviedol, že pátranie prebieha „na miestach, o ktorých sa vie, že sú nebezpečné, pretože im dominuje organizovaná kriminalita“.

Hoci rodiny dúfajú, že študenti sú nažive, pátra sa aj na miestach, ktoré gangy používajú na zakopávanie tiel. Podľa štátnej prokuratúry sa preverujú indície, že do zmiznutia by mohli byť zapojené drogové gangy.

Úrady vydali tiež zatykač na starostu Igualy a jeho bezpečnostného šéfa, ktorí sú na úteku a mohli by byť do násilia zapojení. Štátna vláda ponúkla odmenu milión pesos (59-tisíc eur) za informácie, ktoré povedú k nájdeniu zmiznutých študentov, informovala stanica BBC.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #Učitelia #študenti #demonštrácie #nezvestní