Katalánsko napriek odporu Madridu pripravuje referendum

Líder španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko Artur Mas napriek odporu Madridu začal v piatok s prvými formálnymi prípravami na usporiadanie referenda o vyhlásení nezávislosti. Urobil tak napriek tomu, že Madrid iniciatívu napadol na ústavnom súde.

03.10.2014 14:55
debata (13)

Mas vo štvrtok večer vytvoril sedemčlennú komisiu, ktorá má dohliadať nad regulérnosťou všeľudového hlasovania. Ide o prvý formálny krok v rámci príprav na referendum naplánované na 9. novembra.

Katalánska samospráva pritom ešte v utorok vyhlásila, že v súlade s rozhodnutím ústavného súdu v Madride pozastaví prípravy na referendum o nezávislosti. Ústavný súd v pondelok oznámil prijatie podnetu od centrálnej vlády, ktorá požaduje vyhlásenie zamýšľaného referenda za nezákonné.

Automaticky tak pozastavil prípravy na hlasovanie až do vynesenia rozsudku, čo by mohlo trvať aj niekoľko rokov. Španielsky premiér Mariano Rajoy v pondelok zopakoval, že „predmet ani spôsob hlasovania nie sú zlučiteľné so španielskou ústavou“. Ústava krajiny totiž nepovoľuje hlasovanie, na ktorom by sa nezúčastnili všetci obyvatelia krajiny.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #madrid #Katalánsko #referendum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy